19 Февруари, 2018
1.5411
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2018

Во ек на тензии помеѓу САД и Северна Кореја, често се споменува опасноста од нуклеарна војна. Меѓутоа, доколку навлегуваме во детали, знаеме дека клучен елемент за составување нуклеарни бомби е ураниумот. Повеќе од третина од природниот елемент на глобалниот пазар го извезе една поранешна советска република.

Нивното влијание на глобалниот пазар исто така е големо што државната компанија "KazAtomProm" неодамна најави дека во наредните неколку години ќе ги намали испораките за 20 отсто како би поттикнала раст на цените на сировината.

Се работи за Казахстан, девета држава по површина во светот и поранешна членка на Советскиот сојуз која некогаш била дом на главниот полигон на СССР за тестирање на нуклеарно оружје.

Казахстан денес произведува сировина за повеќе од една третина нуклеарно гориво во светот и е материјал неопходен за правење на атомски бомби.

Според податоците на Советската нуклеарна асоцијација, поранешната република во централна Азија обезбедила во 2016-та година 39 отсто од глобалните испораки на ураниум.

Евтина и лесна експлоатација

Оваа земја лежи на 12 отсто од светските резерви на ураниум, чија експлоатација е релативно лесна, а со самото тоа и евтина.

„До пред неколку години беа прилично заостанати зад Канада и Австралија, кои беа најголеми произведувачи. Сега остварија голем напредок“, вели Метју Бан , професор во факултетот за менаџмент при Универзитетот Хардвард.

Казахстан има една предност која Канада и Австралија ја немаат.

„Во споредба со други делови од светот, преспективите овде се многу атрактивни поради ниските трошоци. Тоа привлече многу западни инвеститори“, објаснува Николас Картер, заменик извршен претседател на компанијата UXC за консалтинг во областа на нуклеарна индустрија.

Странските вложувачи во меѓувреме осигураа значајни удели во десетина од вкупно 17 казахстански рудници.

Нуклеарна сила

Казахстан не е воена диктатура која кажи-речи сака да чекори со Западот, но не е ни пример за демократска земја. Претседателот Нурсултан Назарбајев, кој е на власт скоро 30 години често е на мета на критики поради политичкиот систем кој пружа малку простор за конкурентската борба. Има ли причини за страв дека земјата ќе користи ураниум за производство на нуклеарно оружје?

Накратко, не, пишуваат странски медиуми.

Казахстан не е во можност да се збогатува со ураниум, што е прв чекор во создавање на нуклеарен арсенал. Издвојување на ураниум - 235 , кој покренува нуклеарни реактори и се користи во производство на атомски бомби, од ураниум -238, природно добиен од рудници, се бара напредна технологија и експертиза, какви што постојат во соседна Русија, но не и во Казахстан.

Што е уште поважно, Казахстан отворено се обврза на партнерство во неширење нуклеарно вооружување: лани, МАА отвори „банка на ураниум“ на тло на Казахстан , со цел да спречи збогатување со ураниум складирајќи ниско збогатен ураниум за цивилни потреби.

Бан додава дека казахстанската рударска индустрија веќе одамна се докажала како доверлива, а нејзината сировина е клучен елемент на глобалниот пазар.

Можеби ќе ве интересира

ИМА И „МИНИ МЕРКЕЛ“: Kоја е таа?

ИМА И „МИНИ МЕРКЕЛ“: Kоја е таа?

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај