24 Февруари, 2018
0.7351
    ALK 7926.24    0.48%     GRNT 818    0.99%     KMB 3350.61    -0.14%     PPIV 39900    2.05%     RMDEN15 95    -0.11%     RMDEN16 95    0%     STBP 650    8.33%     STIL 140    0%     TEL 295    -0.18%     TNB 14052.14    2.39%     TPLF 1712.35    0.69%     UNI 2050    0%     VITA 7790    0%

Не даваат веќе визи за работници од Северна Кореја

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) нема веќе да им издаваaт визи на работниците од Северна Кореја. 

Со оваа мерка тие се приклучија на земјите од Персискиот Залив кои настојуваат да го спречат Пјонгјанг да ги избегнува санкциите и да заработува во странство. 

Во соопштението на Министерството за надворешни работи не се споменати стотиците севернокорејски работници ангажирани во таа земја. 

Сепак е наведено дека на граѓаните од Северна Кореја ќе им биде оневозможено да отвораат нови компании во ОАЕ. 

ОАЕ имаат верба во единствениот глобален фронт против нуклеарната програма на Северна Кореја.

Извештајот на ОН во 2015 година покажа дека над 50.000 државјани на Северна Кореја работат во странство и му носат заработка на Пјонгјанг меѓу 1,2 и 2,3 милијарди долари годишно.

Северна Кореја е сопственик на три корејски ресторани во ОАЕ, два во Дубаи и еден во Абу Даби, а се проценува дека Пјонгјанг ширум светот има 130 ресторани.

ОАЕ е сојузник на САД. И ОН воведоа санции за Северна Кореја. Односите меѓу САД и Северна Кореја се заострија, при што лидерите Доналд Трамп и Ким Џонг Ун си разменија и навредливи зборови. 

Кина исто така се плаши од напади од Северна Кореја, а страв постои  и кај Јужна Кореја, но и Јапонија. Медиумите пишуваа и за можна војна меѓу САД и Северна Кореја. 

Можеби ќе ве интересира

ОСКАРОВСКИ ПЛАГИЈАТ: Номиниран филм за ОСКАР со препишано сценарио

ОСКАРОВСКИ ПЛАГИЈАТ: Номиниран филм за ОСКАР со препишано сценарио

(ВИДЕО) Тепачка во живо на емисија

(ВИДЕО) Тепачка во живо на емисија

Правен хаос им се заканува на банките при наближувањето на Брегзит

Правен хаос им се заканува на банките при наближувањето на Брегзит

Над 90% од жените во Холивуд жртви на сексуални предатори

Над 90% од жените во Холивуд жртви на сексуални предатори

НА СОРОС МУ ТЕКНА: Вака планира да ги докрајчи ИТ гигантите

НА СОРОС МУ ТЕКНА: Вака планира да ги докрајчи ИТ гигантите

Стотици килограми кокаин откриени во дипломатска пошта

Стотици килограми кокаин откриени во дипломатска пошта

Ѕвездата на „Мумијата“ обвини за сексуален напад од директор на Глобусите

Ѕвездата на „Мумијата“ обвини за сексуален напад од директор на Глобусите

СКАНДАЛ: Полицаец можел да го спречи масакрот на Флорида

СКАНДАЛ: Полицаец можел да го спречи масакрот на Флорида

Фото: Џастин Трудо ја претера во Индија

Фото: Џастин Трудо ја претера во Индија