21 Октомври, 2017
0.4110
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Овие два фактори се важни за задоволен работник

Објавено во: Стил 18 Септември, 2017

Последните истражувања покажуваат дека пофалбите и заблагодарувањето за добро завршената работа се клучни фактори за да еден работник биде задоволен.  

Германскиот економски институт објави текст во кој се наведува дека задоволни се оние работници кои добиваат покачување, добиваат пофалби и можат да напредуваат во кариерата.

Веќе 27 години се испитуваат работните услови во ЕУ, а во 2015 година опфатени беа 44.000 испитаници. 

Незадоволни се работниците кои имаат долг работен ден, кои се под притисок на временските рокови, или се прекинувани во текот на работењето. 

Најсреќни работници се Австријците и во оваа земја од анкетираните 93% се изјасниле дека се среќни на работа. 

Во Германија задоволни од работата се 88% од вработените. 

Можеби ќе ве интересира

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава

Настинка и грип: Како да ја воочите разликата меѓу нив?

Настинка и грип: Како да ја воочите разликата меѓу нив?

(ВИДЕО) ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Италијански град нуди 2000 евра

(ВИДЕО) ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Италијански град нуди 2000 евра

Жените контролори се редок вид кај нас

Жените контролори се редок вид кај нас

„Фчерашни новости“ : Чудо во Кратово по првиот изборен круг

„Фчерашни новости“ : Чудо во Кратово по првиот изборен круг

(ВИДЕО) Најздрав народ на светот: Тврдат дека се потомци на Александар Велики,а живеат и до 120 години!

(ВИДЕО) Најздрав народ на светот: Тврдат дека се потомци на Александар Велики,а живеат и до 120 години!

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни

Пет корисни нешта за кои може да го користите Фејсбук, а не ги знаете

Пет корисни нешта за кои може да го користите Фејсбук, а не ги знаете