21 Февруари, 2018
0.6195
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Овие зборови на милијардери ќе го променат вашиот став кон парите

Објавено во: Финансии 06 Септември, 2017

Кога бараме инспирација, се обраќаме кон практичарите, а не кон теоретичарите. Избравме 15 цитати од некои од најбогатите луѓе на планетата - од инвеститорот Ворен Бафет до технолошкиот магнат Џеф Безос. 

Еве како секој од нив размислува за бизнис, инвестиции, слободно време, успех, пари и така натаму.

СЕРГЕЈ БРИН, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА GOOGLE FOLLOWER AND ALPHABET INC. / "Ние постојано ги слушаме зборовите дека среќата со пари не се купува. Но, длабоко во моето срце знам дека парите може да не направат барем малку посреќни. Но ... не е тоа, тоа ! "

ВОРЕН БАФЕТ, - BERKSHIRE HATHAWAY / "Ќе ви кажам како да се збогатите. Затворете ја вратата. Плашете се од алчноста на другите. И терајте ги другите да се плашат, мислејќи дека сте алчни.

САРА БЛИКЛИ, SPANX FOUNDER / "Парите не те прават друга личност - тие навистина те прават оној што навистина си".

Мајкл Дел, основач и сопственик на DELL INC. "Мислам дека треба да ја разбереме деловната економија пред да се обидеме да ја разбереме самата стратегија. Како и да е, ние правиме стратегија пред да создадеме бизнис структура. Ако го направите ова во погрешен редослед, ќе пропаднете. "

Лариј Пејџ, Координатор и шеф на АЛФАБЕТ ИНК. / "Ако парите беа главна цел во нашите животи, оддамна ќе ја продадовме нашата компанија и ќе се печевме на плажа".

Џорџ Сорос, инвеститор и претседател на Одборот на директори на SOROS FUND MANAGEMENT / "Финансискиот пазар како целина е непредвидлив. Самата идеја дека идните настани може да се предвидат, воопшто не е во склад со визијата на пазарот.

МАРК ЗУКЕРБУРГ, Фејсбук основач / Никогаш не сакав само да создадам компанија. Погрешно е да се мисли дека сум заинтересиран за приходите и сето ова. За мене, да се создаде компанија не е само правење пари, туку за промена на светот ".

Мег Витман, ДИРЕКТОР НА HEWLETT PACKARD ENTERPRISE / "Кога мал бизнис расте до голем, како што се случи со eBay, тој отклучува верижна реакција. Како резултат на тоа, се појавуваат и други мали компании кои создаваат интелектуален капитал, стоки и услуги ".

Иван Шпигел, креатор на SNAP INC., Одби да ја продаде КОМПАНИЈАТА НА FACEBOOK / "Во светот на многу малку луѓе им се насмевнала можноста да создадат бизнис како нашиот. Не сум заинтересиран да го изгубам само за 15-минутна победа, и покрај се. "

ЏЕК МА, ОСНОВАЧ И ДИРЕКТОР НА ГРУПА АЛИБАБА / "Денес секој може да се збогати. Многу е покомплицирано да имате стабилен приход, да ја чувствувате вашата одговорност кон општеството и да го промените светот ".

ОПРА ВИНФРИ, МЕДИУМСКИ МАГНАТ / "Мојот финансиски успех се должи на фактот дека мојот живот никогаш не беше приоритет во мојот живот".

ЏЕФ БЕЗОС, АМАЗОН / "Верувам дека штедењето помага во иновациите, како и некои други ограничувања. Постојат неколку начини да излезете од комплицирана ситуација, а еден од нив е да го разберете вашиот сопствен пат. "

ШЕЛДОН АДЕЛСОН, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УПРАВНИОТ ОДБОР И ОСНОВАЧ НА ЛАС ВЕГАС ПЕЧАТСКА КОРПОРАЦИЈА / "Јас немав сон да се збогатам. Само сакав да постигнам нешто во мојот живот. "

Мајк Блумбург, директор на BLOOMBERG LP / "Колку повеќе пари ќе им дадете на луѓето, толку повеќе ќе трошат. Ако тие не ги потрошат, тие ќе ги инвестираат во нешто. Инвестицијата е уште еден начин да се создадат работни места. "

ИНГВАР КАМПАД, ИКЕА / "Јас сум скржавец, но што е тоа? Кога ќе ги потрошам парите за нешто, секогаш се прашувам дали корисниците на ИКЕА можат да си го дозволат тоа ... Можам секогаш да си дозволам да летам во прва класа, но ако имате многу пари, тоа не е изговор за ги трошите. Добар лидер треба да им даде пример на другите. Тоа е должност да биде таков пример барем за сите вработени во ИКЕА. "

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите