23 Октомври, 2017
0.4488
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ПАДНА ОДЛУКА: САД го напуштаат УНЕСКО

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

УНЕСКО официјално потврди дека САД ја напуштаат организацијата. Од Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура, го изразија жалењето поради официјалната одлука на американските власти да се повлечат, напиша Ројтерс.

"Откако добив официјално известување од државниот секретар на САД Рекс Тилерсон како генерален директор на УНЕСКО, сакам да изразам длабоко жалење за одлуката на Соединетите Американски Држави да се повлечат од УНЕСКО", рече генералниот директор Ирина Бокова во соопштението. Таа додаде дека одлуката на САД е загуба за мултилатерализмот и за семејството на ОН.

Претходно денеска агенцијата Reuters соопшти дека американските власти имаат намера во наредните денови да го прогласат повлекувањето на земјата од страна на Обединетите нации за образование, наука и култура (УНЕСКО). Агенцијата се осврна на дипломатски извори кои коментираа дека одлуката не беше формално објавена, но тоа е точно", а неколку часа подоцна информациите се потврдија.

Во средата весникот Foreign Polic соопшти дека одлуката на САД да се повлече од УНЕСКО е донесена со цел да се заштедат средства и во знак на протест против антиизраелските расположенија на организацијата. Според нивните информации, САД ќе го објават својот исход од УНЕСКО откако Институтот за образование на Обединетите нации ќе го избере својот нов генерален директор.

Уште во декември минатата година извори на весникот Washington Post соопштија дека во Конгресот на САД размислуваат за можноста за излез од организации на ОН како УНЕСКО, откако Советот за безбедност усвои резолуција, барајќи Израел веднаш да ја прекине дејноста за постигнување договор во окупираните палестински територии.

Во 2011 година, САД ги намалија финансиите за УНЕСКО откако Палестина беше прифатена како полноправна членка на организацијата. Исто така, Израел го следеше примерот на САД. Како резултат на тоа, меѓународната организација изгуби 22% од своето финансирање.

САД, кои придонесуваат со околу 80 милиони долари годишно за УНЕСКО и сочинуваат околу 1/5 од буџетот се очекува сепак да задржат статус на набљудувач во организацијата. Претседателот Доналд Трамп е генерално критичен за УНЕСКО.

"Недостатокот на САД или која било голема земја со многу моќ е загуба. Не станува збор само за пари, но и за промоција на идеали, кои се од витално значење за земји како САД, како на пример образованието и културата", вели дипломат на УНЕСКО.

Можеби ќе ве интересира

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна