17 Декември, 2017
0.4112
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

ПАДНА ПРВАТА ПРЕСУДА: Менаџер на Фолксваген осуден поради аферата „Дизелгејт“

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Седум години затвор и парична казна од 400.000 долари - ова е ефективна казна за менаџерот на "Фолксваген", германскиот автомобилски концерн, Оливер Шмит, пренесоа светските новински агенции. Пресудата е издадена во САД во врска со аферата „Дизелгејт“, која избувна во септември 2015 година.

Скандалот ги разбранва духовите во автомобилскиот свет, откако откри дека во САД е инсталиран софтвер кој помогнал да се манипулира со тестовите за емисија на некои штетни гасови. Беше откриено дека програмата е имплементирана во 11 милиони дизел автомобили од брендот. Затоа грижата со години успеал да ги заобиколува строгите еколошки прописи.

Потоа, стана јасно дека овие автомобили исфрлале до 40 пати над европски норми за азотниот оксид. Ова доведе до повлекување на милиони автомобили во светот, предизвика оставки на некои од најпознатите претпоставените менаџери на VW, отпуштања на над 30 000 вработени, бројни критики и истраги против германската компанија во светот.

Во моментов, произведувачот на автомобили плаќа десетици милијарди долари за аферата и продолжува да биде во фокусот на истрагите во различни земји.

Окружниот суд во Детроит сега изрече една пресуда. Според судијата Шон Кокс, Шмит ја одиграл една од клучните улоги во прикривањето на фалсификуваниот софтвер на "Фолксваген", чија цел е да обезбеди непречен начин во хиерархијата на компанијата.

Ова е уште една црна точка за германскиот производител на автомобили, чија репутација е сè потешко да се обнови. Покрај аферата, компанијата успеа да се вклучи во друг скандал, по што мораше да се повлече скоро 2 милиони автомобили од Кина поради неуспех во пумпите за гориво.

Можеби ќе ве интересира

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?