23 Јануари, 2018
0.4263

Папачелас: Грците се уморни и понижени, постои опасност од националистички лидер

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2018

Алексис Папечалас, главниот уредник на грчки Катимерени, во новата колумна предупредува дека со навлегувањето во посериозно решавање на спорот за името постои опасност на политичката сцена во Грција да излезе нов популист кој со максималистичка реторика би добил голема поддршка од радикалното и националистичкото гласачко тело, па дури и би ги поразил големите партии кои би прифатиле одреден вид на компромис со нивниот сосед.

Папечелас генезата на проблемот го гледа уште во почетокот на 90-тите години и поставување на опасната позиција со максимата дека Македонија е Грчка и дека нашата земја не смее да го користи терминот „Македонија“ што ниту тогаш ниту сега не е реално и е извор на целиот популизам во грчката политика.

„Во случајот за спорот за името со Поранешната Југословенска Република Македонија грчките лидери беа погрешно водени од сентименти во 90-тите години. Не дека не можеа да кажат дека грешат. Всушност, повеќето од политичките лидери во земјата меѓу кои поранешниот лидер на Комунистичката партија Алека Папарига зазедоа прагматичен став, но никој не сакаше на плеќа да го носи товарот дека ги предал интересите на земјата“, пишува Папечелас.

Според него, токму популизмот довел до позиција од која нема излез без да се плати голема политичка сцена, без оглед која и да е партија на власт, па затоа и го предупредува актуелниот премиер Алексис Ципрас да не биде преголем оптимист за изнаоѓање на конечно решение на спорот за името.

Папечелас вели дека Грците се уморни и понижени од досегашните политики, особено со условите кои им се наметнаа за штедење и исплата на меѓународните долгови, што сега многумина го толкуваат како теорија на заговор за да се изврши голем притисок врз Грција конечно да направи компромис во односите со соседите но секако е многу популарно мислење кое се зема како вистинито кај народот.

Можеби ќе ве интересира

Дачиќ ја нарече Македонија Скопје?

Дачиќ ја нарече Македонија Скопје?

КОЅИАС ВЕЛИ НЕМА ПРИТИСОК ВРЗ АТИНА: Блиску сме до одредени прашања за решение

КОЅИАС ВЕЛИ НЕМА ПРИТИСОК ВРЗ АТИНА: Блиску сме до одредени прашања за решение

(ФОТО) Снежно невреме блокираше делови од Србија

(ФОТО) Снежно невреме блокираше делови од Србија

Теодоракис: Не сакам соседната земја да се распадне – сакам да го спречам „муслиманскиот подарок на турската мајка”

Теодоракис: Не сакам соседната земја да се распадне – сакам да го спречам „муслиманскиот подарок на турската мајка”

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста