21 Февруари, 2018
0.4409
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Пензискиот фонд најмногу ќе го „исцица“ буџетот

Објавено во: Економија 12 Ноември, 2017

Од државниот буџет за наредната година и натаму најголем дел од средствата ќе се пренасочуваат кон Фондот за пензиско и инвалидско осигурување со цел да се исплатат сите пензионери и да се покријат „дупките“. ПИОМ со години е еден од најголемите товари на државата бидејќи нема доволно сопствени средства, па остатокот мора солидарно да покрива. Затоа често се вели дека буџетот на државата е социјален, а не развоен.

„Ако овие средства се насочат кон попродуктивни инвестиции, на пример ако се зголемат капиталните инвестиции кои се 10% и да ги зголемиме два ипол пати, би имале посилен мотор за раст во иднина“, вели професорот Борче Треновски.

Причините за лошата состојба во која се наоѓа Фондот според економистите се демографски и економски. Се продолжува со политика на стимулирање нови вработувања за кои работодавачот е ослободен од плаќање социјални придонеси се нудат поволности што го празнат фондот, без да се обезбеди сигурен и траен прилив.

„За ваквата состојба во ПИОМ придонесуваат несоодветните реформи во поделбата на пензиските столбови, несогласување на стажот и возраста при пензионирање со продолжениот животен век, но најмногу намалувањето на стапката за придонеси. Решение е враќање на претходните стапки на придонес, зголемување на возраста за пензионирање, раст на вработувањата, но и анализа на контингентот инвалидски пензии“, смета академик Абдулменаф Беџети.

„Треба да се зголемат придонесите кои се ниски, има ненаплатени побарувања, па и старосната граница како последна опција. Состојбата е итна и мора да се размислува како тоа структурно да се реши а не на годишно ниво само да се покрива дупката во ПИОМ“, смета професорот Треновски.

Според статистиките половина од пензиите се исплаќаат од буџетот, што значи дека ПИОМ наместо да биде фонд функционира како квази буџет. За покривање на дефицитот во пензискиот фонд секоја година се двојат милионски суми пари а за 10 години дупката во фондот е тројно зголемена. СБ, ММФ како и домашните експерти неколку години по ред предупредуваат на неодржливост на пензиските политики кои ја продлабочуваат дупката.


Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!