21 Февруари, 2018
0.5393
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Пилотите на Ер Берлин си летнаа на „боледувања“

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

Голем број на пилоти на германската авиокомпанија Ер Берлин во кризниот период за компанијата со драстично намалени финансиски средства решија да ги искористат боледувањата за да не одат на работа. 

Затоа се откажани голем број на летови поради постапката на пилотите.

– Соочени сме со исклучително голем број боледувања меѓу нашите пилоти и поради тоа извесен број летови денеска ќе бидат откажани, нагласи компанијата на Фејсбук.

Германските медиуми денеска објавија дека се откажани околу 100 летови на таа компанија и оти цифрата расте од час во час.

Откажувањата се воглавно од аеродромите во Берлин, Дизелдорф, но и на патувања за Мајорка, Стокхолм и Цирих.

Околу 9.000 патници беа погодени од тие откажувања до пладне. Весникот Билд објави дека станува збор за „револт на пилоти“ кои одбрале боледување наместо штрајк кога автоматски им се одзема од платата.


Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!