19 Февруари, 2018
0.5478
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2018

После 15 години, македонска делегација повторно ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос. Досега според познавачите во Давос, учествувале само Киро Глигоров, Борис Трајковски и Стојан Андов, кои добиле покани и кои ја претставувале земјава со свои делегации. 

Во Давос средба Заев - Ципрас

Давос, годинава за Македонија е значаен поради средбата на премиерите на Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас. Првата директна средба меѓу Заев и Ципрас е закажана за денес. Според најавите, на маса треба да бидат ставени решенија за спорот и да се утврди  правецот на преговорите. Заев и Ципрас, се меѓу стотиците гости на форумот, кој на едно место ги собра  светските лидери,  политичката и економската елита, како и претставниците на граѓанскиот сектор. Портпаролот на грчката влада соопшти дека до средбата ќе дојде на 25 јануари на маргините на Светскиот економски форум во Давос. До ова доаѓа по последната рунда преговори со посредство на Метју Нимиц на 17 јануари во Њујорк на која беа изложени сугестии за решавање на спорот со името. Зајакнувањето на односите меѓу Македонија и Грција во контекст на градењето мерки на доверба изминатиот период и анализа на досега постигнатото во преговорите меѓу двете земји за прашањето за името, се на агендата на денешната прва директна средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос, велат од македонската Влада.

Шефот на македонската дипломатија Димитров во Давос

Освен премиерот Заев, во Давос ќе биде и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана од претседателот на Светскиот економски форум и член на Управниот одбор, Борге Бренде, ќе учествува на 48-от годишен состанок на форумот, што се одржува во Давос, Швајцарија. Македонската делегација ја предводи премиерот Зоран Заев, кој е предвидено да се обрати во рамки на неколку сесии на Форумот. На маргините на Форумот, Премиерот и Министерот се очекува да имаат средби со повеќе свои колеги, со високи претставници на ЕУ, како и со други високи претставници од светската политичка и бизнис елита. Главната тема на Форумот ќе биде „Креирање заедничка иднина во поделениот свет.” „Иднината на Европа” исто така ќе биде во центарот на овогодишниот состанок на Светскиот економски форум, а шефот на македонската дипломатија Димитров е поканет како дискутант на неформалниот собир на светските економски лидери на темата „Идентитет, интеграција и миграција“. 


Можеби ќе ве интересира

Претставничкиот орган на граѓаните и носител на законодавната власт без договор за пленарна седница

Претставничкиот орган на граѓаните и носител на законодавната власт без договор за пленарна седница

КОСТАДИН ФИЛИПОВ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ДА ГИ ВРАТАТ БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ

КОСТАДИН ФИЛИПОВ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ДА ГИ ВРАТАТ БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ

Две опции за „Веибо“- повторно обновување или стечај

Две опции за „Веибо“- повторно обновување или стечај

Потпишан договор за државна поддршка со групацијата ВИК – почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

Потпишан договор за државна поддршка со групацијата ВИК – почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

СЕЛА сведочеше за нападот од 27 април

СЕЛА сведочеше за нападот од 27 април

Дете од Штип почина на Детската клиника во Скопје

Дете од Штип почина на Детската клиника во Скопје

Јункер доаѓа во Скопје - со кого ќе се сретне?

Јункер доаѓа во Скопје - со кого ќе се сретне?

Кои се недостатоците на извештајот на ФПСМ за трагичната смрт на Калина и Александар?

Кои се недостатоците на извештајот на ФПСМ за трагичната смрт на Калина и Александар?

ВМРО бара морална одговорност од повисоко ниво за слчајот со силуваното девојче

ВМРО бара морална одговорност од повисоко ниво за слчајот со силуваното девојче