21 Февруари, 2018
0.4682
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ПО МИНАТОНЕДЕЛНИТЕ ЗАГУБИ: Акциите во добро расположение зачекорија во новата недела

Објавено во: Свет 13 Февруари, 2018

Акциите на европските берзи и на Волстрит во позитивно расположение зачекорија во оваа недела, опоравувајќи се делумно од минатонеделните загуби.

Германскиот индекс DAX во попладневните часови зајакна за 1,6 отсто, францискиот KAK 40 за 1,3 отсто, а британскиот FTSE за 1,2 oтсто.

Волстрит на почетокот на тргувањето забележа солиден раст, благодарение на опоравувањето на енергетските компании.

Широкиот индекс S &P 500 скокна за 27 поени или 1,0 отсто на 2.646 поени, индустрискиот Дау Џонс за 278 поени или 1,2 отсто на 24 468 поени, а технолошкиот Nasdak за 75 поени или 1,1 отсто на 6 950 поени.

Доларот скокна на 108, 68 јени од 108,53 од петокот, додека еврото падна на 1.2257 долари од 1,2231 долари.

Во Азија, индексот Ханг Шенг падна за 0,2 отсто, а Токиската берза денес била затворена поради државен празник.

Можеби ќе ве интересира

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

Јапонец добил старателство над 13 деца

Јапонец добил старателство над 13 деца

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века