17 Декември, 2017
0.9838
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Почнуваат најголемите воени вежби меѓу САД и Јужна Кореја

Објавено во: Свет 04 Декември, 2017

Недела по тестот на најуспешната балистичка ракета на Северна Кореја, денеска САД и Јужна Кореја започнуваат со најголемите заеднички воздухопловни вежби досега пренесе Ројтерс. 

Во нив ќе се вклучат 230 авиони, вклучувајќи 6 „невидливи“за радарите, ловците „F-22 Раптр“, уште толку ловци бомбардери од петтата генерација „F-35a“ и 2 стратешки бомбардери „B-1B Ленср“.

Сезонските учења меѓу двете земји  ќе траат до петок. Сојузниците ќе „одработуваат различни сценарија, вклучувајќи нанесување на прецизни удари“ во наставни цели, претставувајќи копии на севернокорејски сајтови поврзани со ракетно-нуклеарната програма на Северна Кореја.

Целта на заедничкото учење е да се зајакне подготвеноста и оперативните способности, како и да се обезбеди мирот и безбедноста на Корејскиот полуостров, истакнуваат од американската армија.

Учењето доаѓа во момент кога тензиите на Корејскиот полуостров се особено тензични кога Северна Кореја прави последователни ракетни тестови.

Во Пјонгјанг, каде пред една недела најнапредна интерконтинентална балистичка ракета, на инат на меѓународните санкции и критики, е осудена како провокација на воено-воздушните маневри на САД и Јужна Кореја. Во Северна Кореја тврдат дека учењата се во состојба да доведат до нуклеарна војна.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?