21 Август, 2017
0.0806

ПОЛИЦИЈАТА ГО УАПСИ: Хрват намерно предизвикал 25 пожари

Објавено во: Балкан 11 Август, 2017

На Истра полицијата уапси 44-годишен маж осомничен дека минатата година со запалка намерно подметнал  25 пожари. 

Со тоа сторил кривично дело доведување во опасност на животот и имотот со опасно орудие или средство.

Осомничениот од февруари до 9 август предизвикал 25 пожари со палење на трева, при што огнот се ширел поради временските услови.

Само во еден пожар изгореле околу 1,5 хектар нискостеблеста шума и 45 маслинови дрвца.

Полицијата соопшти дека ќе ја продолжи истрагата за да утврди дали истиот маж предизвикал и други пожари лани во реонот од Бује до Умаг.

Можеби ќе ве интересира

50.000 луѓе од Република Српска бараат државјанства од Србија

50.000 луѓе од Република Српска бараат државјанства од Србија

ПЕНЗИИТЕ ВО РЕГИОНОТ: Кој најмногу добива, а кој највеќе губи?

ПЕНЗИИТЕ ВО РЕГИОНОТ: Кој најмногу добива, а кој највеќе губи?

ПОЖАР ВО ГРЦИЈА: Гори на Пелопонез

ПОЖАР ВО ГРЦИЈА: Гори на Пелопонез

(ФОТО) Страшни сцени од Истра - ветер до 130 км/час

(ФОТО) Страшни сцени од Истра - ветер до 130 км/час

Најбогатиот бизнисмен во светот доаѓа во соседството

Најбогатиот бизнисмен во светот доаѓа во соседството

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕ СЕ ПРИБЛИЖУВА КОН ХРВАТСКА: Aвстрија е веќе „покосена“

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕ СЕ ПРИБЛИЖУВА КОН ХРВАТСКА: Aвстрија е веќе „покосена“

Имаат туристи три пати повеќе над европскиот просек

Имаат туристи три пати повеќе над европскиот просек

СРБИТЕ МАСОВНО ЛЕТУВААТ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Имаат за 35% повеќе српски гости

СРБИТЕ МАСОВНО ЛЕТУВААТ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Имаат за 35% повеќе српски гости

Грција доби повисок кредитен рејтинг од Фич

Грција доби повисок кредитен рејтинг од Фич