24 Јануари, 2018
0.4271
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3089.5    0.29%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

Објавено во: Свет 16 Декември, 2017

Сенаторите Марко Рубио и Боб Коркер објавија дека ќе гласаат позитивно во финалнoto гласaње за даночната реформа на Доналд Трамп, објави АФП. 

Ова значи дека реформите ќе бидат усвоени, бидејќи двата сенатори досега се колебаа, па дури и се заканија дека нема да го поддржат предлогот на Трамп. 

Претставничкиот дом и Сенатот ја усвоија својата верзија на реформата во ноември и декември соодветно. 

Билатералната комисија беше назначена за обединување на двата проекти и објави нејзин компромис минатата ноќ. Конечното гласање ќе се одржи посебно на почетокот на следната недела.

 Федералниот данок на компаниите ќе се намали од 35% на 21%, наместо од 20%, како што е предложено во претходните верзии. Максималниот данок на доход ќе се намали од 39,6% на 37%. 

Сенаторот од Флорида, Марко Рубио, рече дека е постигнат компромис за вредноста на даночниот кредит за семејствата за секое од нивните деца - тој ќе се удвои од 1.000 до 2.000 долари.

Можеби ќе ве интересира

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Париз е поплавен - се излеа Сена

Париз е поплавен - се излеа Сена

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами