18 Ноември, 2017
0.3295
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Порталите бесплатно ќе користат информации на МИА за изборите

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2017

На денешната заедничка прес-конференција првиот човек на МИА, Драган Антоновски откри дека сите интернет медиуми кои ќе го почитуваат Кодексот на новинарите на Македонија и Повелбата за етичко известување ќе добијат бесплатен пристап до сите информации на МИА за Македонија во наредните три месеци. Идејата е на овој начин да се подобрат професионалните новинарски стандарди.

„Во име на нивно подигнување, во сопирање на пропагандата, дезинформирање и лажните вести сите портали кои сакаат да пренесуваат точни и проверени информации ќе може да бидат наши корисници бесплатно“ истакна директорот на МИА, Антоновски.

Првите луѓе на СЕММ и ЗНМ, Марина Тунева и Насер Селмани ја поздравија ваквата иницијатива на МИА. „Заедничката порака што ја испраќаме денеска е дека ги повикуваме медиумите да дејствуваат како стожери на јавниот интерес и да работат во согласност со највисоките стандарди на професијата“ рече Тунева.

Ваквата понуда од МИА ја поздравуваме и поддржуваме, вели Селмани, бидејќи таа е во согласност со заложбите на ЗНМ за објективно и професионално известување. Дополнително, според него, на овој начин ќе се засили саморегулацијата во медиумите и ќе се создаде амбиент во кој непрофесионалните новинари сами ќе се обележат и изолираат“.

Заинтересираните веб портали за да добијат бесплатен пристап до вестите ќе треба да се пријават во МИА за да можат да добијат пристап до нивниот сервис.


Можеби ќе ве интересира

Заев од Сараево: Поважна е иднината на граѓаните од национализмот

Заев од Сараево: Поважна е иднината на граѓаните од национализмот

Смрт и крв на патиштата - Како да се подобри личната одговорност?

Смрт и крв на патиштата - Како да се подобри личната одговорност?

Талат Џафери: Добро е што Владата дава сигнал за меѓународна истрага за Диво Насеље

Талат Џафери: Добро е што Владата дава сигнал за меѓународна истрага за Диво Насеље

Македонија ќе забранува греење на јаглен во борба со климатските промени

Македонија ќе забранува греење на јаглен во борба со климатските промени

Запленета марихуана во стан на Тетовец

Запленета марихуана во стан на Тетовец

Во тешка сообраќајна несреќа загина младо момче

Во тешка сообраќајна несреќа загина младо момче

Македонија и Бугарија се новите најдобри пријатели

Македонија и Бугарија се новите најдобри пријатели

На подарен коњ заби не му се гледаат?! Полицајците добија донација во чизми од 82 година!

На подарен коњ заби не му се гледаат?! Полицајците добија донација во чизми од 82 година!

Дали убиецот на младиот фудбалер е надвор од државата?

Дали убиецот на младиот фудбалер е надвор од државата?