21 Ноември, 2017
0.4607
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Посета на „Тигрите“ му донесе тешки обвинувања на ДУИ

Објавено во: Анализа 24 Октомври, 2017

Во албанскиот политички блок во Македонија се води многу пожестока битка помеѓу двете најсилни струи, односно меѓу коалицијата БЕСА и Алијанса за Албанците и ДУИ. Најнови тактики на коалицијата против Ахмети е да се прикаже како „слуга“ на СДСМ и дека се покорил на нивните политики без притоа да кажат дека Села, Таравари, Касами и останатите или се дел од Владата или се дел од мнозинството во Собранието и заеднички носат одлуки со премиерот Заев. 

Најнов „скандал“ според приврзаниците на коалицијата меѓу БЕСА и Алијансата е посетата на заменик министерот Нухуу кој заедно со повеќе високи полициски функционери Албанци го посетија музејот на паднатите борци на специјалната полициска единица „Тигри“. 

Нихиу и полициските функционери кои се дел од ДУИ заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го посетија музејот па токму тоа за тврдокорните Албанци било голем проблем и наводно предавање на идеалите на УЧК кои Ахмет дал завет дека ќе ги застапува.

Тешки небулози и ширење на безобразен национализам, па дури се споменува и Диво Насеље каде учествуваа Тигрите. Да ги потсетимеа албанските националисти дека таму загинаа 9 припадници на МВР од кои не сите беа членови на специјалната единица и не сите беа етнички Македонци, но очигледно во екот на кампањата може да се спуштат сите стандарди и да се употребат сите ниски удари за дискредитација на политичкиот противник.

Нихиу исто така да потсетиме дека беше еден од клучните актери кој на Крвавиот четврток со група на специјалци од кои голем дел и од „Тигрите“ кои му одговорија на неговата команда, а не на Митко Чавков шефот на оперативниот штаб, успеа да издејствува полициска акција за евакуација на нападнатите и повредени пратеници и новинари и да спречи поголемо крвопролевање, но очигледно националистите го заборавија овој факт за екс министерот и актуелен заменик министер за внатрешни работи.

Можеби ќе ве интересира

Заев ги игра сите соседи, дали крешендото е решавање на спорот со Грција?

Заев ги игра сите соседи, дали крешендото е решавање на спорот со Грција?

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Супер што Владата обезбеди инкубатори, но зошто киксна со самофалбите?

Супер што Владата обезбеди инкубатори, но зошто киксна со самофалбите?