19 Јануари, 2018
0.8172
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Правилото за 72 часа-го следат сите милионери и одат кон врвот

Објавено во: Финансии 08 Септември, 2017

Дали имате сон? Или можеби имате неколку - големи или не толку големи. Сега размислете колку од вашите соништа се исполнети и колку далеку нивните перформанси зависеа од нивната сложеност? Или, од што зависи сето ова?

За првпат правилото за 72 часа беше опишано од германскиот писател Бодо Шефер. 

Тоа гласи: ако имате какви било планови или соништа, започнете ги во рок од 72 часа од моментот кога ќе дојдете до идејата. Во пракса, ова може да бидат мали чекори, но мора да го сторите тоа. Овој феномен е објаснет не само од психолози, туку од следбеници на мистичната страна на животот. Значи, без оглед на светот што го имате, ова правило се вклопува во него.

Според мистиците, ако не направите ништо во насока на остварувањето на вашиот сон, универзумот нема да "стори" ништо. Како што го заборавивте својот сон, така и Универзумот ќе го отфрли. Според психолозите, потсвеста размислува во сликите - ги дели плановите и соништата за постојните и непостоечки, во зависност од тоа колку сериозно ги разгледувате и какви се вашите намери да ги спроведат. Приближниот животен век на намерата за изведување на одредена идеја е 72 часа по појавата. 3 дена е периодот во кој вашата желба е сè уште свежа и потврдена со акција.

Значи, ако сакате нешто - планирајте ги чекорите штом ќе бидат мали. Ова ќе ве приближи до успех - со упорност и желба.

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?