21 Февруари, 2018
0.3726
    KMB 3379    -0.32%     RMDEN16 94.9    0%

Пресврт во Чаир, советничка на БЕСА стана претседател на општинскиот Совет

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2018

Албанската опозициска партија БЕСА или барем дел од нејзините членови повторно ја брануваат политичката сцена со пресвртот кој се случи во општина Чаир. На локалните избори победи Висар Ганиу, заедничкиот кандидат на ДУИ и СДСМ, но општината беше во „пат“ позиција откако советниците неможеа да изберат претседател на општинскиот совет со јасно мнозинство. 

Исчекор направија дел од советниците на БЕСА кои со неколку гласови од својата група се одметнаа и ја избраа Џемиле Мехмети за нов претседател на Советот на општина Чаир заедно со поддршка од советниците на ДУИ и СДСМ.

Таквиот потег предизвикал негодување кај преостанатите советници од групата на БЕСА кои и натаму се решени да делуваат опозиционерски и наводно се против идеите и делувањето на актуелниот претседател на партијата Биљал Касами. Исто така негодување имало и кај советниците на Алијансата за Албанците кои во Чаир дадоа поддршка за кандидатот на ДУИ, како и советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Во БЕСА и натаму постојат внатрешни тензии околу разрешувањето на претседателот Биљал Касами од кого се бара одговорност за поразот на локалните избори и непочитување на одлуките на партиските органи.

Можеби ќе ве интересира

Скопје рекордер во загадување - го надмина годишниот ЕУ лимит за аерозагадување уште во февруари

Скопје рекордер во загадување - го надмина годишниот ЕУ лимит за аерозагадување уште во февруари

ЗАЕВ ПАТУВА ВО БЕРЛИН: Што ќе донесе неговата средба со моќната Меркел?

ЗАЕВ ПАТУВА ВО БЕРЛИН: Што ќе донесе неговата средба со моќната Меркел?

Дали Шумската полиција конечно ќе добие Колективен договор?

Дали Шумската полиција конечно ќе добие Колективен договор?

Жичарницата од Козле до Водно е доведена во прашање

Жичарницата од Козле до Водно е доведена во прашање

Сител 3 може да го угаси светлото

Сител 3 може да го угаси светлото

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси