23 Септември, 2017
0.4546
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Претходната влада им плаќала на странските инвеститори по 11 000 евра за работно место

Објавено во: Економија 13 Септември, 2017

Над 225 милиони евра им биле дадени на 25 странски инвеститори, компании кои вработиле 20 илјади лица во изминатите 10 години додека власта ја управуваше ВМРО ДПМНЕ. 

Ова денеска го изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски кој пред јавноста го соопшти сумираниот резултат по декласификацијата на договорите склучени во затворен круг и кои како што рече портпаролот биле затворени за јавноста и кои го игнорирале македонското стопанство.

Поранешната влада во просек потрошила по 11 000 евра по едно работно место. Бошњаковски истакна дека повеќето од овие вработувања не биле нови вработувања туку биле работници преземени од македонското стопанство.

Бошњаковски потенцираше дека не постоел документ со јасни критериуми за преговарање а преговорите ги вршеле министри, советници и промотори без никакви критериуми.

„Кога ги завршувале овие преговори Владата на Никола Груесвки ги класифицирала договорените работи односно ја обезбедувала тајноста на истите. Со тајните преговори некои од компаниите на странските инвеститори добивале повеќе а некои помалку“, рече Бошњаковски кој посочи дека сите овие договори се уште се во важност и дека новата Влада ќе ги исполни сите обврски и должности кон странските инвеститори.

Портпаролот информираше и дека претходната влада потрошила 26 милиони евра кеш во неповратни грантови.


Можеби ќе ве интересира

Груевски: Македонија треба да се претвори во нето извозник на електрична енергија

Груевски: Македонија треба да се претвори во нето извозник на електрична енергија

ВМРО-ДПМНЕ ветува работа за сите и невработеност под 10%

ВМРО-ДПМНЕ ветува работа за сите и невработеност под 10%

СОЦИЈАЛНО ПРЕТПРИЕМНИШТВО: Европа има бенефити од него, но како да заживее кај нас?

СОЦИЈАЛНО ПРЕТПРИЕМНИШТВО: Европа има бенефити од него, но како да заживее кај нас?

ПОТОП НА БЕРЗИТЕ: Препукувањата на Трамп и Ким реагираа на индексите

ПОТОП НА БЕРЗИТЕ: Препукувањата на Трамп и Ким реагираа на индексите

Август бележи раст на побарувачката за кредити

Август бележи раст на побарувачката за кредити

До кога “Макпетрол“ и КХВ ќе се препукуваат со „шифри“?

До кога “Макпетрол“ и КХВ ќе се препукуваат со „шифри“?

Медведев: САД сака да го закопа рускиот гасовод за свој бенефит

Медведев: САД сака да го закопа рускиот гасовод за свој бенефит

Го нарече биткоинот измама па тргуваше со него

Го нарече биткоинот измама па тргуваше со него

РАБОТЕН СТАЖ ВО ЕУ: Колку во просек работат граѓаните во земјите членки на ЕУ?

РАБОТЕН СТАЖ ВО ЕУ: Колку во просек работат граѓаните во земјите членки на ЕУ?