23 Октомври, 2017
0.5400
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Измени во законот за нотаријат главна тема на средбата на Заев со граѓанските активисти

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со претставници на Здружението за заштита на граѓанските права „Но пасаран“ и Конфедерацијата на синдикати на Македонија (КСОМ).

На средбата со премиерот, Ана Глигорова и Марјан Ненов од „Но пасаран“ и Марјан Ристески и Кристина Антеска од КСОМ, како и нивниот правен застапник, адвокатот Донче Стаменков, ги презентираа своите барања и сугестии за измени на Законот за извршување и Законот за нотаријат, со цел да се намалат проблемите со кои се соочуваат граѓаните при наплаќањето на долговите.

- Ние се залагаме за извесен Мораториум кој се однесува на периодот на извршувањето на одлуките поврзани со комуналните услуги на доверителите, формирање на Регулаторна комисија преку која државата ќе контролира како се одредуваат вкупните камати за долговите, како и сумата за која се врши блокирањето на сметката на должниците - пренесе Глигорова додавајќи дека е потребно да се врши ревизија на работата на извршителите и нотарите.

Нејзиниот колега, Ненов потенцираше дека оваа проблематика, со наплаќањето на енормни суми за долг, кој претходно без каматите е за неколку пати помал, не засега само една социјално загрозена група, туку сите граѓани на државата.

Претставниците на Конфедерацијата на синдикати на Македонија (КСОМ), посочија дека до нив постојано стигаат жалби од граѓани, за неправилности при наплатата на долговите од страна на извршителите и судовите.

Адвокатот Стаменков оцени дека одредени законски измени ќе доведат до либерализација на пазарот на извршители и нотари.

- Една од клучните цели на Владината програма е да ги намалиме трошоците на граѓаните и да ги вратиме парите кај граѓаните. Потребно е, да овозможиме излегување од овој маѓепсан круг и да го зајакнеме финансискиот капацитет кај граѓаните - рече премиерот Заев.

Претседателот на Владата на Република Македонија на средбата додаде, дека за решавање на изнесеното крупно прашање, е потребно да се отвори јавна дебата со граѓанските активисти, за да се утврдат сите детали и потреби од идни дејствија.

- Потребно е, да се вклучат институцииите, пред сé законодавната власт – Собранието на РМ, да се најде решение за сите - рече премиерот Заев на средбата со претставници на Здружението за заштита на граѓанските права „Но пасаран“ и Конфедерацијата на синдикати на Македонија.


Можеби ќе ве интересира

Повредениот Димушевски надвор од животна опасност

Повредениот Димушевски надвор од животна опасност

Бара ли ВМРО ДПМНЕ референдум за договорот со Бугарија само за да го сокрие изборното фијаско?

Бара ли ВМРО ДПМНЕ референдум за договорот со Бугарија само за да го сокрие изборното фијаско?

Заев во Градско ветува нова индустриска зона

Заев во Градско ветува нова индустриска зона

(ФОТО18+) Димушевски се обиде, ама не успеа да му избега на ударот на Бркиќ

(ФОТО18+) Димушевски се обиде, ама не успеа да му избега на ударот на Бркиќ

Груевски ветува бесплатен оброк за ученици во Гази Баба, за возврат бара поддршка за Трајковски

Груевски ветува бесплатен оброк за ученици во Гази Баба, за возврат бара поддршка за Трајковски

(ВИДЕО18+) НЕСРЕЌА НА КРУЖНАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ: Бркиќ го покоси организаторот Димушевски

(ВИДЕО18+) НЕСРЕЌА НА КРУЖНАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ: Бркиќ го покоси организаторот Димушевски

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза