21 Февруари, 2018
0.4241
    KMB 3379    -0.32%     RMDEN16 94.9    0%

Продолжува масовното затворање на продавници во САД

Објавено во: Финансии 14 Јули, 2017

Компанијата „Sears Holdings“ продолжува со затворање на продавници, а во петокот издале соопштение за затворање на уште 35 продавници Kmart, и 8 продавници Sears, пишува  USA Today.

Неволјите во трговскиот синџир предизвикале неколку рунди затворање на продавници во текот на оваа година и тоа вупно 300 продавници. Иако култниот американски синџир на стоковни куќи има продавници на повеќе од илјада локации, Sears попушти под притисокот на онлајн конкуренцијата откако што против нив не успеа да се бори со традиционалната трговија.

„Долга низа години се боревме да ја вратиме непрофитабилната трговија на конкурентската позиција и да ги сочуваме работните места, и како резултат на тоа моравме да ги апсорбираме загубите во целиот процес, рекол директорот на Sears Еди Ламперт, додавајќи дека одлуките за затворање не биле лесни.

Sears е еден од многуте малопродажни гиганти кој се обидува да го најде своето засолниште и да преживее во опкружување кое е ориентирано на онлајн купување.

Трговскиот синџир J.C. Penney најави затворање на своите продавници на 138 локации што ќе значи откази за 6 илјади вработени, а синџирот Macy’s има во план да затвори 68 од нив. Трговскиот синџир за електронска опрема, Radio Shack, два пати во последните две години бараше заштита од банкрот, а многу други синџири се во процес на затворање на продажните простори.

Во март од Sears објавиле дека е тешко извесно нивно преживување, но стратегијата на намалување на трошоци наголемо ќе ја подобрат шансата.

Ламперт во петокот објави дека компанијата ќе отвори неколку мали продавници, но не ја изнел поедичноста на планот. Фирмата е близу до тоа да ја исполни целта на заштеда од 1.25 милијарди долари низ намалување на трошоци што вклучува затворање на трговија и отпуштања.

На фирмата и е овозможен кредит во износ од 500 милиони долари, и тие продале повеќе имто во вредност поголема од 200 милиони долари, што ќе овозможи отплата на дел од долгот и ќе ја генерира ликвидноста на фирмата, а од продажбата на својата трговска марка Craftsman собрале дополнителни 900 милиони долари.

Можеби ќе ве интересира

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни