21 Февруари, 2018
0.5112
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ПРОФЕСИИ НА ИДНИНАТА: Oвие кадри ќе бидат многу барани

Објавено во: Финансии 11 Февруари, 2018

Иако многу професии ќе бидат заменети со роботи, сепак постојат и занимања кои и во иднина ќе бидат барани. 

Медицински персонал ќе се бара во иднина затоа што населението во многу земји старее. Посебно во домовите за стари лица ќе бидат потребни многу негуватели во годините кои доаѓаат. 

Брендирањето на имиџот на социјалните мрежи се развива и станува многу важен во западните земји. Социјалните мрежи се важни за поединци и компании, тие инвестираат во нив, и затоа ќе бидат потребни кадри кои ќе работат во овој сектор. Сето тоа ќе ја зголеми потребата за стилисти, нутриционисти, лични тренери и слично. Работа ќе има и за пластичните хирурзи затоа што живееме во време кога визуелниот изглед е многу важен. 

Веб инженерите ќе можат добро да заработат. Огласувањето на интернет ќе го истисне класичното огласување. 

Ќе има и голема потреба од правници во иднина. 

Во индустријата роботите ќе си го најдат своето место. 

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите