24 Јануари, 2018
0.8281
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3089.5    0.29%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2017

Законот за албанскиот јазик е спротивен на Уставот, го надминува Рамковниот договор и ќе ја легитмира Македонија како земја со двојазичен и двонационален идентитет, сметаат професорките кои му пишаа на шефот на државата Ѓорѓе Иванов. 

Академик Катица Ќулафкова, професорката по политички систем Гордана Силјановска и професорката од Институтот за македонски јазик, Симона Груевска Маџовска во отворено писмо наведуваат дека станува збор за лош закон кој ќе ја наруши кохезијата меѓу граѓаните во Македонија.

„Во прашање е лош закон  од аспект на меѓуетничките односи, владеењето на правото, Охридскиот рамковен договор, деловничката процедура, европските јазични политики и номотехниката“ – стои во писмото на  професорките.

Тие предупредуваат дека радикалните промени на статусот на албанскиот јазик може да ја сменат идентитетската карта на Македонија во Обединетите нации и бараат од Претседателот Ѓорѓе  Иванов да стави вето.

„Поранешниот претседател Црвенковски стави вето на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 % од граѓаните во РМ и во единиците на локалната самоуправа во 2008. Редно е претседателот Ѓорѓе Иванов, барем еднаш, да посегне по вето, не за да манифестира моќ, туку заради правната држава. Ако пратениците повторно го изгласаат со апсолутно мнозинство, на потег е Уставниот суд на РМ, којшто мора да го (од)брани Уставот!“ – пишуваат професорките во своето отворено писмо.

За овој закон во Собранието имаше бурна расправа на релација ДУИ-БЕСА. 

Можеби ќе ве интересира

Пендаровски: Во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи

Пендаровски: Во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи

Груевски на суд за предметот „ТНТ“: „Космос“ срушен за политичка одмазда

Груевски на суд за предметот „ТНТ“: „Космос“ срушен за политичка одмазда

Интервју отец Царкњас: Ќе имаме проблеми ако Македонија направи големи отстапки

Интервју отец Царкњас: Ќе имаме проблеми ако Македонија направи големи отстапки

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

Со субвенции до подобри наставници во основно

Со субвенции до подобри наставници во основно

Османи: Обвинителот Јовевски не е добар за Албанците

Османи: Обвинителот Јовевски не е добар за Албанците

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Чешка ја порази Македонија, изгубивме шанса за пласман во полуфинале

Чешка ја порази Македонија, изгубивме шанса за пласман во полуфинале

До крајот на 2020 година ќе се воведе државна социјална пензија

До крајот на 2020 година ќе се воведе државна социјална пензија