22 Ноември, 2017
0.3809
    BESK 10300    0%     GRNT 818    2.12%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26300.71    -2.23%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZUS 106    -3.64%     TPLF 1605.93    -0.07%     TTK 795    -2.57%     ZPKO 2601    0.04%

Прв пат во историјата: Јавниот долг на САД без лимит

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

Јавниот долг на САД, прв пат во историјата на таа држава, ја проби границата од 20 000 милијарди долари.

До тоа дошло откако Белата куќа му дозволила на Министерството за финансии да позајми дополнителни средства, пренсува Бизнис инсајдер.

Вкупниот јавен долг минатиот петок достигнал 20 160 милијарди долари, истиот ден кога американскиот претседател Доналд Трамп потпиша закон со кој се суспендира лимитот на долг и дозволува продолжение на задолжувањето на федералната влада до 8 декември.

Јавниот долг на САД сега го надминува бруто домашниот производ на земјата, кој според проценките, достигнал 19.230 милијарди долари во вториот квартал од годинава.

Можеби ќе ве интересира

Поранешните новинари го прашуваат Керим каде се парите од МПМ

Поранешните новинари го прашуваат Керим каде се парите од МПМ

ХРВАТ ЈА ОПИШУВА РАБОТАТА НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: 5000 евра за 60 дена

ХРВАТ ЈА ОПИШУВА РАБОТАТА НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: 5000 евра за 60 дена

20 милиони евра од старт треба да даде Енекод или тој што сака да го купи ФЕНИ

20 милиони евра од старт треба да даде Енекод или тој што сака да го купи ФЕНИ

Што треба да знаете пред да купите акции во „Топлификација“?

Што треба да знаете пред да купите акции во „Топлификација“?

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?

Најмоќната економија ја „кочи“ само недостиг на работници

Најмоќната економија ја „кочи“ само недостиг на работници