17 Декември, 2017
0.4272
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Путин: Без оглед на проблемите ќе расте соработката со Германија

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Рускиот претседател Владимир Путин е не се откажува од одличната економска соработка со Германија која и покрај сите политички пречки треба да продолжи да расте.

– Би сакал да забележам дека и покрај сите тешкотии во политичките  односи со Сојузна Република Германија, економската соработка не изумира, изјави шефот на руската држава на средба со претставници од германскиот бизнис.

Путин исто така изјави дека, „Германија и го отстапи првото место на Кина во однос на трговијата со Русија, но сепак и таа зазема значајно место во рускиот трговски промет”.

Според Путин, меѓусебната трговија на двете земји оваа година веќе порасна за 25 отсто.

-Трговската размена на крајот на 2016 година изнесува 40,7 милијарди долари, обемот на директни инвестиции во руската економија од страна на компании од Германија достигна 18 милијарди долари, рече Путин.

– Повеќе од 5.000 компании со удел од германски капитал работат во Русија. Во нив се вработени 270.000 руски граѓани. Обртот на тие компании е над 50 милијарди долари, изјави Путин. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?