24 Јануари, 2018
0.8233
    ALK 7707.16    0.11%     BESK 9518    -4.73%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3080.48    -1.77%     MPT 28856.12    -0.18%     PPIV 37500    0%     RMDEN13 96    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2080    2.97%     STBP 600    0%     STIL 149.79    -2.73%     TEL 284.57    0.55%     TIKV 153    0%     TTK 973.78    2.5%     UNI 1999.2    -0.04%     VITA 7562    7.08%

РАБОТА ВО КИНА: Заработуваат и по 2000 евра

Објавено во: Финансии 13 Август, 2017

Кина станува земја каде многу Срби со високо образование пронаоѓаат работа. 

Нив им се нуди во просек плата од 2000 евра и стан. Обично се бараат професори по англиски јазик. 

„Tičavei“ ili „Čajnadžob“ се сајтови преку кои се наоѓа работа. Кина одлучи масовно да го едуцира населението за англиски јазик. 

Работа полесно се наоѓа во градови кои се помали од Шангај и Пекинг, затоа што таму веќе има голем број Британци и Американци. 

Договори се склучуваат на година дена, а на добрите професори училиштата им даваат бонуси и покачување. 

Најдобро е кандидатите да добијат виза за работа, затоа што со туристичка виза ризикуваат да бидат депортирани. 

Можеби ќе ве интересира

Руперт Мардок контра Закерберг: Фејсбук треба да плаќа за вестите

Руперт Мардок контра Закерберг: Фејсбук треба да плаќа за вестите

2 работи кои им се заеднички на сите милионери кои богатството го стекнале сами

2 работи кои им се заеднички на сите милионери кои богатството го стекнале сами

Зделка вредна 5,1 милијарди долари: Bacardi купува произведувач на текила

Зделка вредна 5,1 милијарди долари: Bacardi купува произведувач на текила

Колку порасна долгот во државни хартии?

Колку порасна долгот во државни хартии?

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?