19 Февруари, 2018
0.5227
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Работи што не треба да им ги кажуваме на новите колеги

Објавено во: Финансии 05 Декември, 2017

Започнувањето на работа на ново работно место е вистински тест за емоционални и работнички сили. 

Сите знаеме или можеме да претпоставиме колку е тешко за новите луѓе да се вклопат во различни средини - тие треба да ги докажат своите професионални вештини и да покажуваат симпатии на сите видови на луѓе. Понекогаш сме премногу зафатени да комуницираме со нив. Понекогаш некои колеги се чувствуваат загрозени и се однесуваат кон нив дефанзивно, тоа е грубо.

Многу е застрашувачко ако по еден месец нов колега мора повторно да се запознае со нас - во случај да не го запаметиме неговото име.

Постојат некои работи што не треба да ги правиме или да ги кажеме кога имаме нов колега во канцеларијата, пишува Бизнис инсајдер. Несоодветни одговори или реакции го вклучуваат следново:

"Подобро да не се спријателувате со оваа група луѓе во компанијата". Дури и ако имате апсолутно добри причини да го препорачате ова на некого, па дури и да се обидете да го заштитите од нешто, говорот тве прави да изгледате „како вистински гревчиња“ . Тој/таа мора да дојде сам до заклучок со кого да се дружи. На овој начин, ќе ја подигнете групата за која мислите дека не заслужува. Што сакаш да добиеш од ова? - многумина би помислиле сешто, иако можеби имате добри намери. Затоа, не кажувајте го ова, дури и да поминаа неколку месеци откако е нов на работа.

"Уф, па толку го мразам ова/оваа ... шеф / компанија / овој тим / сè!". Не е добра идеја да ги откривате овие чувства, дури и ако ги имате со причина, барем затоа што е поверојатно од новодојденецот да избере да му се допадне шефот - но тој само му дал работа.

„Успех ... со сарказам. Ако интонацијата ви звучи искрено, тоа не е лошо, но ако го кажете со најмал тон на иронија, како што се случува да му посакате на новиот колега (во смисла на "Ви посакувам успех во оваа страшна компанија / во оваа страшна позиција) Сарказм не е добар избор за зборување со нови луѓе.

"И ти најверојатно ќе зажалиш што дојде овде." Дозволете личноста сама да го постигне овој заклучок, обидите да се "предупредува некој" се несоодветни.

"Велат дека ова е правило / корпоративна политика, но никој навистина не го прави тоа". Не ги охрабрувајте новодојдените да се придржуваат кон правилата од самиот почеток.

"И колку плата ти кажаа?"

"Дружи се со мене и ќе отидеш на различни места".

"Сега ќе ти кажам сè што треба да знаеш за да успееш тука". Секој на новата работа има потреба од совети и менторство, но давајте им ги само ако тоа го побараат од вас.

"Вие сте многу убава / убав, дали имате дечко / девојка?". Нема потреба да коментирате.

Ништо. Најлошото што можеме да направиме со новодојдените е да ги игнорираме. Ако вашите патишта преминат на работа, или тие се обидуваат да комуницираат со вас, без оглед колку си уморен, нервозен, зафатен или на друг начин, бидеи љубезен и направи да се чувствуваат добредојдени.

Можеби ќе ве интересира

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Како шефот да биде пријател со вработените но да не ја поминува границата

Како шефот да биде пријател со вработените но да не ја поминува границата

Источна Европа се свртува кон роботизација поради недостигот на работници

Источна Европа се свртува кон роботизација поради недостигот на работници

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме