22 Ноември, 2017
0.4019
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Рама: Македонија да го продолжи автопатот од Тирана до Дебар

Објавено во: Балкан 12 Ноември, 2017

Албанскиот премиер Еди Рама на заедничката седница меѓу владите на Албанија и на Македонија што ќе се одржи во Поградец ќе побара од Македонија да ја продолжи изградбата на автопатот „Арбери“ кој ќе се протега од Тирана до Дебар.

Изградбата на патот „Aрбери“ во должина од 72 километра, додаде, официјално ќе почне следната година. Патот за околу 100 километри ќе го скрати растојанието од Тирана до Дебар.

- На состанокот со македонскиот премиер во октомври, беше договорено да се одржи заедничка владина седница во Поградец на која ќе одлучиме дека е неопходно и македонската страна да го заврши патот „Арбери“ од другата страна. Ќе го приближиме Дебар со Тирана. Тоа е многу пократок пат кој ќе реши голем проблем - рече албанскиот премиер.

Патот, потенцира, не поврзува само една област со друга, туку е стратешки за развој на економијата, вработувањето и туризмот.

- Патот „Арбeри" има за цел да создаде економски коридор со Македонија, преку Дебар и да го направи пристаништето во Драч подостапно - потенцира Рама.

Градежните работи на патот „Арбери“ се очекува да траат 44 месеци. 


Можеби ќе ве интересира

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Кабинетот на Бугарија денес гласа за поевтини разговори со Македонија

Кабинетот на Бугарија денес гласа за поевтини разговори со Македонија

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора