23 Октомври, 2017
0.4836
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Рама: На Груевски не му виновна Тиранската платформа што не е на власт

Објавено во: Балкан 08 Октомври, 2017

албанскиот премиер Еди Рама во интервју за австриски Стандард ја прокоментира и така наречената „Тиранска платформа“ која ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотреби во својата кампања пред парламентарните избори во декември минатата година. 

-Тоа не е причина што поранешниот премиер Никола Груевски веќе не е на власт, смета Рама.

Рама вели и дека е природно што претставници на албанските политички партии во Македонија по изборите, од Тирана барале мислење како да постапат кога станува збор за формирање влада.

– Албанците во Македонија не се малцинство туку конститутивен народ и ако на нив им се помага, тоа значи дека и се помага и на Македонија во зацврстувањето. Тоа што Албанија им помогнала на Албанците во Македонија не значи и мешање во внатрешните работи на друга држава. За нас Македонија е централна и секаква закана за интегритетот за таа држава би била опасна за целиот регион - вели Рама.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАД И УСПОН НА ДИНАСТИЈАТА ТОДОРИЌ: Од трошна куќа во селце до раскошен луксуз во дворец

(ВИДЕО) ПАД И УСПОН НА ДИНАСТИЈАТА ТОДОРИЌ: Од трошна куќа во селце до раскошен луксуз во дворец

Локални избори во Косово

Локални избори во Косово

ЕРДОГАН ГИ НАВРЕДИ САД: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

ЕРДОГАН ГИ НАВРЕДИ САД: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

КРИЗА ВО АЛБАНИЈА: Бивш министер тргувал со дрога

КРИЗА ВО АЛБАНИЈА: Бивш министер тргувал со дрога

КРАДЕЛ ПОДАТОЦИ ОД БАНКОМATИ: Успеал да подигне илјадници евра

КРАДЕЛ ПОДАТОЦИ ОД БАНКОМATИ: Успеал да подигне илјадници евра

Хрватска со меѓународна потерница ќе го бара Ивица Тодориќ

Хрватска со меѓународна потерница ќе го бара Ивица Тодориќ

Изетбеговиќ: Европа не им припаѓа само на христијаните

Изетбеговиќ: Европа не им припаѓа само на христијаните

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно