24 Јануари, 2018
0.4356
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TKVS 3100    -0.19%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Рама: На Груевски не му виновна Тиранската платформа што не е на власт

Објавено во: Балкан 08 Октомври, 2017

албанскиот премиер Еди Рама во интервју за австриски Стандард ја прокоментира и така наречената „Тиранска платформа“ која ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотреби во својата кампања пред парламентарните избори во декември минатата година. 

-Тоа не е причина што поранешниот премиер Никола Груевски веќе не е на власт, смета Рама.

Рама вели и дека е природно што претставници на албанските политички партии во Македонија по изборите, од Тирана барале мислење како да постапат кога станува збор за формирање влада.

– Албанците во Македонија не се малцинство туку конститутивен народ и ако на нив им се помага, тоа значи дека и се помага и на Македонија во зацврстувањето. Тоа што Албанија им помогнала на Албанците во Македонија не значи и мешање во внатрешните работи на друга држава. За нас Македонија е централна и секаква закана за интегритетот за таа држава би била опасна за целиот регион - вели Рама.


Можеби ќе ве интересира

Скурлетис: Не треба ни ние да имаме ирендентизам

Скурлетис: Не треба ни ние да имаме ирендентизам

Захариева: Странски фактори имаат силно влијание на Балканот, ние сме виновни за тоа!

Захариева: Странски фактори имаат силно влијание на Балканот, ние сме виновни за тоа!

На лидерска средба ќе се дискутира за името

На лидерска средба ќе се дискутира за името

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја