21 Февруари, 2018
4.1620
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Разговор меѓу Јанкуловска и Мијалков „влезе“ во Сопот

Објавено во: Македонија 18 Октомври, 2017

Специјалното јавно обвинителство кое го презеде случајот Сопот на судот му достави нови докази меѓу кои и снимен разговор меѓу екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и екс началникот на УБК Сашо Мијалков, како и аудио разговор од МВР со сведокот Рамадан Бајрами. 

СЈО го презеде „Сопот“ токму базирано на наводни нови елементи кои се содржани во прислушкуваните разговори што се под нивна надлежност. 

Денес се одржа ново рочиште во обновената постапка во случајот стар веќе 15 години каде долго време обвинетите тврдат дека не се виновни за поставување на нагазна мина во селото Сопот од чија експлозија загинаа припадници на КФОР. 

Адвокатот на обвинетите Насер Рауфи рече дека ќе побараат во судот како сведоци да бидат сослушани Мијалков и Јанкулоска.


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен