21 Јануари, 2018
0.4939
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

РАЗЛИЧНИ ЦЕНИ ВО РАЗЛИЧНИ ЗЕМЈИ: Колку ќе чини задоволството во рака да се држи новиот iPhone X?

Објавено во: Финансии 13 Септември, 2017

Очекуваниот јубилеен iPhone X дебитираше официјално вчера на специјален настан во салата "Стив Џобс" во новото седиште на компанијата од Купертино Apple Park. Откако љубопитност околу функциите на уредот беше задоволена, сега главниот прашалник е колку ќе чини задоволството човек да држи во рацете сопствен модел од најновиот смартфон на Apple.

Во САД, на пример, тој ќе се продава по цени со почеток од 999 долари. Меѓутоа, ако живеете на друго место, најверојатно ќе треба да платите повеќе.

Ценовата политика на гигантот по држави се определува од даноците и динамиката на домашната валута во однос на американскиот долар - параметри кои водат до разлика во цената на уредите во светот.

Во земји како Канада и Јапонија, iPhone X ќе чини околу 100 долари повеќе отколку во САД, пишува CNN Money, додавајќи дека во Италија и Ирска, пак износот отскокнување со 400 долари.

Повисоките цени сепак едвај ќе ги одвратат оние кои сакаат да си го купат новиот iPhone, како според аналитичарот Џин Менстар тоа обично не се одразува на трансакциите. Експертот е сигурен дека овој тренд ќе се потврди и овој пат со футуристички iPhone X, кој може да се карактеризира како "различен од сите други".

Френк Гилет, аналитичар во Forrester Research, наведува дека е тешко да се прави споредба помеѓу цените во одделните држави, не само поради разликата во валутата и даноците, туку и бидејќи конкретната цена на уредот зависи и од доходот на просечниот жител.

Подолу може да видите колку ќе чини новиот iPhone X во 15 различни земји, а податоците се на база информации на сајтот на компанијата. 

Цените се претворени во американски долари користејќи го калкулаторот на Google:

Австралија: 1.266 долари

Канада: 1,082 долари

Кина: 1.285 долари

Франција: 1.387 долари

Германија: 1.375 долари

Хонг Конг: 1.099 долари

Индија: 1.391 долари

Ирска: 1.410 долари

Италија: 1.423 долари

Јапонија: 1,024 долари

Мексико: 1,325 долари

Нов Зеланд: 1.311 долари

Русија: 1.387 долари

Сингапур: 1.224 долари

Обединето Кралство: 1.327 долари

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle