21 Јануари, 2018
0.6382
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

РЕФОРМАТОРИТЕ ВО БРИСЕЛ: ВМРО-ДПМНЕ мора што поскоро да се реформира

Објавено во: Македонија 18 Октомври, 2017

Претставниците на Внатрепартиската Иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров беа на работни состаноци во Брисел, каде што остварија средби во Европскиот Парламент и во Европската комисија.

Оваа посета на членовите на Иницијативата е продолжување на редовната комуникација со Брисел и континуитет на средбите кои беа остварени на минатата посета, во септември, со Европратеникот од Германската ЦДУ на Ангела Меркел, г. Елмар Брок и со г. Кристијан Преда, кој е Известувач на Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент.

На посетата, која се одржа на 17 и 18 октомври, во Европскиот Парламент беа остварени средби со Европратеничката тројка за Македонија: Иво Вајгл, кој е известувач во Европскиот Парламент за Република Македонија, Кнут Флекенштајн, Европратеник од Германија, како и претставници од Кабинетот на Европратеникот Едуард Кукан. Исто така, беа остварени средби и со Заменик-претседателот на Групата на Европската Народна Партија во Европскиот Парламент, д-р Андреј Ковачев и со претставници на Европската комисија задолжени за следење на напредокот на Република Македонија во Евроинтеграцискиот процес, како и со Поранешниот Амбасадор на ЕУ во Република Македонија, Ерван Фуере. 

На средбите беа истакнати заложбите за реформи и демократизација на ВМРО-ДПМНЕ, како неопходен и незапирлив процес, особено по резултатите што ги оствари партијата на првиот круг од Локалните избори. Истакната е обострана загриженост за падот на рејтингот на ВМРО-ДМНЕ и стабилноста на опозицијата во Република Македонија. Заеднички заклучок е дека ВМРО-ДПМНЕ мора што поскоро да се реформира со цел да биде силна и конструктивна опозиција, која ќе биде коректор на власта, а воедно и ќе придонесува за политички консензус со цел напредок на Република Македонија кон Евро-атлантскиот пат. Истовремено, беше нагласено дека реформите во ВМРО-ДПМНЕ треба да бидат суштински со цел воспоставување на вистинска внатрепартиска демократија и во таа насока, не треба да се импровизира со организирање на т.н. „приватен партиски конгрес“ по завршување на изборите, кој што може да се одрази штетно, не само на партијата, туку и на демократијата во Република Македонија.

Можеби ќе ве интересира

ЕХФ за нашите ракометари: „Лудата дружина која мерка медал“

ЕХФ за нашите ракометари: „Лудата дружина која мерка медал“

Приведен гостиварец кој избегал од затвор и извршил 75 кривични дела

Приведен гостиварец кој избегал од затвор и извршил 75 кривични дела

Тврдокорните излегуваат на протест, не преземаат никаква одговорност за инциденти

Тврдокорните излегуваат на протест, не преземаат никаква одговорност за инциденти

ВОЗАЧИ ВНИМАТЕЛНИ: Влажни коловози, внимавајте на овие патни правци

ВОЗАЧИ ВНИМАТЕЛНИ: Влажни коловози, внимавајте на овие патни правци

Како новиот министер ќе ја намалува најболната тема во здравството - смртноста кај новороденчињата?

Како новиот министер ќе ја намалува најболната тема во здравството - смртноста кај новороденчињата?

Дали Апелација ќе ја „услиши“ жалбата на Пешевска и ќе го укине притворот?

Дали Апелација ќе ја „услиши“ жалбата на Пешевска и ќе го укине притворот?

Кога можеме да го очекуваме следниот продолжен викенд?

Кога можеме да го очекуваме следниот продолжен викенд?

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ВОЗАЧИТЕ: Магла и снег на повеќе патни правци

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ВОЗАЧИТЕ: Магла и снег на повеќе патни правци

БОРКО СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Зошто нашиот голман „распали“ по Червар?

БОРКО СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Зошто нашиот голман „распали“ по Червар?