20 Февруари, 2018
0.7388
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

РЕПОРТАЖА ОД СЕВЕРНА КОРЕЈА: Овде се цени науката, а таа ја донесе атомската бомба

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2018

Луѓето во Северна Кореја масовно користат интернет и мобилни телефони, девојките се облечени модерно и имаат висок морал. Дел од Пјонгјанг, главниот град на земјата има згради од 80 ката,  и потсетува на Дубаи. Во два облакодери има само станови за универзитетските професори.

„Овде се цени науката, а таа ја донесе атомската бомба“ - пишува во ексклузивната репортажа за Северна Кореја, дописникот на српска „Политика“.

Тој објаснува дека како што жителите на Југославија некогаш го сакаа маршалот Тито, така и Севернокорејците го сакаат нивниот лидер Ким Џонг Ун. 

Додава дека дури и да има луѓе кои не го сакаат, сепак тоа останува во тајност. 

„Сигурно има, само тоа не смее јавно да го покаже, исто како што, во најголем број тоа не смееја да го покажат и опонентите на Тито. Секако дека Северна Кореја не е идеал на демократијата, полицијата и тајните служби следат сѐ, но, да бидеме чесни, истото се случува и во Кина и во некои други држави“- пишува српска „Политика“.

Северна Кореја важи за затворена земја и информации за тоа како таму се живее ретко се појавуваат во медиумите. Животот на граѓаните од оваа земја е енигма за остатокот од светот. 

Можеби ќе ве интересира

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

Јапонец добил старателство над 13 деца

Јапонец добил старателство над 13 деца

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века