26 Септември, 2016
0.7593
    ALK 5360.43    -0.47%     GRNT 537.38    1.81%     KMB 2410.72    0.23%     MPT 24250    1.1%     RMDEN11 94    1.4%     RMDEN15 92.9    0.32%     SBT 1250    0%     TNB 7500    0%     TPLF 850    2.17%     UNI 670    -0.19%     VITA 8100    -0.19%

„Рециклираме и се маскираме“- прв Еко маскенбал

Објавено во: Мои пари 15 Март, 2013

Tрговскиот центар „Рамстор“ заедно со „Пакомак“, по повод 1-ви април организираат  Еко маскенбал кој ќе биде натпревар наменет за градинките и основните училишта. Темата на првиот маскембал од ваков тип е Рециклираме и се маскираме“, а задача на младите креативци ќе биде да изработат маски од материјали кои се рециклираат и истите да бидат едукативни, забавни и инвентивни. „За нас 1-ви Април е еден од најубавите празници, затоа што тогаш децата се највесели и најпрепуштени на нивната бескрајна креативност, градските улици се исполнети со колоритни и инвентивни маски, па сакавме таа живост да ја пренесеме и во нашиот трговски центар. А создавањето на еко концептот за изработка на маските беше врз основа на нашите постојани заложби, и преку детското катче „Сезнајковци“ и воопшто како компанија, односно поттикнување на младите на рационално размислување за животната околина во која живеат и поддржување на креативното размислување преку кое децата ќе испратат едукативни пораки“, изјави Елида Трајковска, координатор на проектот во Рамстор мол центарот. Учесниците во натрепварот можат да се пријават најдоцна до 31 март, до 18 часот на пултот поставен на главниот влез во трговскиот центар „Рамстор“. За избор на најдобра и најкреативна екомаска ќе се погрижи жири комисијата составена од претставник од Рамстор, Пакомак и ликовен педагог.

Можеби ќе ве интересира

Хербалајф и Специјалната Олимпијада најавија фитнес соработка вредна 1 милион долари

Хербалајф и Специјалната Олимпијада најавија фитнес соработка вредна 1 милион долари

Самитот на Македонија2025 повикува на одржлив економски развој со акцент на обновливи извори на енергија и паметни технологии

Самитот на Македонија2025 повикува на одржлив економски развој со акцент на обновливи извори на енергија и паметни технологии

Со НЛБ Ден започна месецот на штедење во НЛБ Банка АД Скопје

Со НЛБ Ден започна месецот на штедење во НЛБ Банка АД Скопје

По повлекувањето Galaxy Note 7 се враќа на пазарот во Европа

По повлекувањето Galaxy Note 7 се враќа на пазарот во Европа

ТРОЈЦА ГИГАНТИ се борат да го купат Твитер-Кои се тие ?

ТРОЈЦА ГИГАНТИ се борат да го купат Твитер-Кои се тие ?

Како РСБСП ќе ја зголемува безбедноста на децата во сообраќајот?

Како РСБСП ќе ја зголемува безбедноста на децата во сообраќајот?

PHOENIX PHARMA домаќин на овогодинешниот јубилеен 10-ти по ред ОКТОБЕРФЕСТ во Скопје

PHOENIX PHARMA домаќин на овогодинешниот јубилеен 10-ти по ред ОКТОБЕРФЕСТ во Скопје

Ford партнер на Health, fitness and wellness expo

Ford партнер на Health, fitness and wellness expo

ОД 5-9 ОКТОМВРИ: Киненова Скопје нов филмски фестивал за дебитанти

ОД 5-9 ОКТОМВРИ: Киненова Скопје нов филмски фестивал за дебитанти