21 Јануари, 2018
0.4037
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

РОДИТЕЛСКИ СОВЕТИ: 4 знаци дека детето е подготвено да почне да чита

Објавено во: Стил 12 Септември, 2017

Читањето е клучна точка во учењето, но тоа не се случува на иста возраст за сите деца. Некои се подготвени на возраст од 4 години, други и на седум не можат да читаат .

Затоа, важно е да се следат некои специфични знаци кои сугерираат дека детето е веќе подготвено за овој чекор.

Често, родителите, се загрижени дека детето заостанува зад своите врсници, го присилуваат да седи и да се мачи. Еве што советува Ветај Хејс.

За секое дете ова време доаѓа на различна возраст. Затоа, наместо да гледате на возраста, важно е да ги следите другите важни знаци на подготвеност.

1. Свесно е за напишаното

Ако детето сфати дека кога читаме, ги изговараме зборовите што се испишани на страниците во книгата, почнуваме да го поттикнуваме.

- Покажете му како правилно да ја држи книгата.

- Покажете му како да чита од првата страница до последната страница, од лево кон десно.

- Оставете да ја прочита страната што веќе сте ја прочитале.

- Покажете му ги зборовите - напишани на знаци околу вас додека шетате по улицата или додека патувате. Објаснете дека зборот е составен од букви кои се како ... состојките на јадење.

2. Ги знае буквите

Еден од неоспорливите сигнали дека детето е подготвено да чита е кога знае и не ги меша буквите од азбуката.

Познавањето на буквите е веќе голем напредок. Некои деца полесно учат звуци, а не букви.

Еве како можете да помогнете:

-Секој ден пејте букви од азбуката, и прикажете ги напишано ако имате табла со азбука.

- Вежбајте големи и мали букви секој ден, печатени и рачно напишани.

- Ставете ги магнетните букви на во фрижидерот за да го олесните учењето.

3. Звукови познавања

Детето треба добро да чуе и да ги разликува различните звуци во секој збор од говорниот говор. Ова е тешка задача, но детето асимилира лесно и природно.

Еве како можете да го поттикнете процесот:

- Прочитајте му песни и рими на детето.

- Играјте при откривањето на рими.

- Пејте песнички кои имаат за цел да ја откријат римата за да го привлечат вниманието и да го задржат својот интерес.

4. Читање и разбирање

Децата кои добро слушаат и разбираат имаат богат и напреден речник. И постојат многу начини да ги проширите овие вештини.

- Читајте му на детето секој ден од најраната возраст.

- Раскажете му приказна . Поставувајте прашања за бајка карактери, нивниот карактер, како се чувствуваат ...

- Читајте заедно, а не само да му прочитате на детето.

- Вие исто така мора да читате книги. Не постои начин да го натерате детето да чита ако не го сторите тоа сами.

- Носете го детето во книжарница со вас не само за да изберете книга, туку и за читање кое тој го организира таму.

Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини