22 Ноември, 2017
0.3849
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Русија и ОПЕК ја вивнаа цената на нафтата до максимум

Објавено во: Економија 13 Ноември, 2017

Организацијата на земјите извознички на нафта, во својот нов месечен извештај за пазарот, ја зголеми проценката на раст на побарувачката за нафта на преку 1,5 милиони барели дневно.

Прогнизите се зголемени, како за 2017, така и за наредната година, изјавил генералниот секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо.

„Пазарот со нафта брзо се враќа во рамнотежа, а кратења во производството се единствена одржлива опција за враќање на стабилноста. Нафтената индустрија би била во значајно полоша состојба отколку што е денес да не се мобилизиравме и постигнавме консензус за преземање на заеднички акции во одговор на кризата“, изјавил Баркиндо.

Чекорите на ОПЕК за намалување на производството на нафта и акции на нечленките на таа организација, како Русија, почнаа да даваат резултати, бидејќи цената на северноморската нафта „брент“ се приближи до двегодишен максимум.

Цената на брентот денес се тргува по цена од 63,34 долари за барел во Лондон.

Можеби ќе ве интересира

Реакција на РКЕ за објавен текст на Фактор

Реакција на РКЕ за објавен текст на Фактор

Поранешните новинари го прашуваат Керим каде се парите од МПМ

Поранешните новинари го прашуваат Керим каде се парите од МПМ

ХРВАТ ЈА ОПИШУВА РАБОТАТА НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: 5000 евра за 60 дена

ХРВАТ ЈА ОПИШУВА РАБОТАТА НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: 5000 евра за 60 дена

20 милиони евра од старт треба да даде Енекод или тој што сака да го купи ФЕНИ

20 милиони евра од старт треба да даде Енекод или тој што сака да го купи ФЕНИ

Што треба да знаете пред да купите акции во „Топлификација“?

Што треба да знаете пред да купите акции во „Топлификација“?

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?