21 Ноември, 2017
0.4234
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

РУСИЈА И ЗАПАДОТ ПОЧНУВААТ БИТКА ЗА БАЛКАНОТ: Еве каде ќе биде главниот судир

Објавено во: Балкан 16 Јули, 2017

Русија и Западот се борат за транспорт на гасот низ Балканот и за геополитичка агенда, пишува во својата анализа денеска Франс прес. 

Иако Западот може да понуди повеќе бенефиции, членство во ЕУ и инвестиции, но Русија може да игра на картата на енергетиката. 

Од вкупната енергетска потрошувачка, ЕУ четвртина троши гас, а Гаспром лани покрил третина од потребите на ЕУ. 

Во иднина и на Балканот зависноста од гас ќе расте, анализира Франс прес. 

Сепак се смета дека заради инфраструктура, засега Русија е ограничена на Балканот со влијанието кое би го имала со гасот. 

Русија во октомври лани потпиша договор за Турски тек, со кој рускиот гас преку Црното море ќе стигне до Европа. 

Српскиот претседател, Александар Вучиќ неодамна при посета на Турција изјави дека Србија сака да се приклучи на овој гасовод. 

Можеби ќе ве интересира

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот