28 Јули, 2017
0.2240

РУСИЈА И ЗАПАДОТ ПОЧНУВААТ БИТКА ЗА БАЛКАНОТ: Еве каде ќе биде главниот судир

Објавено во: Балкан 16 Јули, 2017

Русија и Западот се борат за транспорт на гасот низ Балканот и за геополитичка агенда, пишува во својата анализа денеска Франс прес. 

Иако Западот може да понуди повеќе бенефиции, членство во ЕУ и инвестиции, но Русија може да игра на картата на енергетиката. 

Од вкупната енергетска потрошувачка, ЕУ четвртина троши гас, а Гаспром лани покрил третина од потребите на ЕУ. 

Во иднина и на Балканот зависноста од гас ќе расте, анализира Франс прес. 

Сепак се смета дека заради инфраструктура, засега Русија е ограничена на Балканот со влијанието кое би го имала со гасот. 

Русија во октомври лани потпиша договор за Турски тек, со кој рускиот гас преку Црното море ќе стигне до Европа. 

Српскиот претседател, Александар Вучиќ неодамна при посета на Турција изјави дека Србија сака да се приклучи на овој гасовод. 

Можеби ќе ве интересира

СИРОМАШТИЈАТА ЗЕМА ЗАМАВ: Во оваа држава луѓето крадат за да преживеат

СИРОМАШТИЈАТА ЗЕМА ЗАМАВ: Во оваа држава луѓето крадат за да преживеат

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО АЛБАНСКИОТ ТУРИСТИЧКИ БИСЕР: Има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО АЛБАНСКИОТ ТУРИСТИЧКИ БИСЕР: Има и повредени

Ковачевиќ: Србија нема деца за седма војна, тоа би значело крај за оваа држава

Ковачевиќ: Србија нема деца за седма војна, тоа би значело крај за оваа држава

ПЕКАР НУДИ БЕСПЛАТЕН ЛЕБ ЗА ОНИЕ КОИ НЕМААT: Ако треба и нека пропаднам

ПЕКАР НУДИ БЕСПЛАТЕН ЛЕБ ЗА ОНИЕ КОИ НЕМААT: Ако треба и нека пропаднам

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИСТАНБУЛ: Невремето ги натера граѓаните да пловат со чамци

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИСТАНБУЛ: Невремето ги натера граѓаните да пловат со чамци

(ВИДЕО) ПЛАЖИТЕ ЗАБЕЛЕА ОД СНЕГ: Вака вчера изгледаше Јадранскиот брег

(ВИДЕО) ПЛАЖИТЕ ЗАБЕЛЕА ОД СНЕГ: Вака вчера изгледаше Јадранскиот брег

(ФОТО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ВО ЛЕТО: Во Мостар направија снешко од мраз

(ФОТО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ВО ЛЕТО: Во Мостар направија снешко од мраз

ОВОЈ ГРАД Е СЕ ПОВЕЌЕ ПУСТ: Еве каде има најмалку жители

ОВОЈ ГРАД Е СЕ ПОВЕЌЕ ПУСТ: Еве каде има најмалку жители