17 Декември, 2017
0.7363
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Руски весник најавува враќање на САД во регионот

Објавено во: Балкан 04 Декември, 2017

Доколку биде прифатена, новата американска стратегија за Балканот ќе значи враќање на САД во регионот и обид да не и се дозволи на Русија јакнење на нејзините позиции, пишува весникот „Комерсант“ од Москва.

Весникот потсетува дека предлогот на новата балканска стратегија е подготвен од Атланскиот совет, кој е близок до Администрацијата на САД, и иако нема официјален карактер, тој може многу брзо да стане платформа за американската политика за Балканот.

„Комерсант“ пишува дека можната намера на Вашингтон за поактивно решавање на македонското прашање наведена во стратегијата, ја потврдуваат и информациите дека новиот американски амбасадор во Скопје ќе биде Хојт Брајан Ји, кој активно учествувал во подготовката на документот за новата балканска стратегија.

Весникот пишува дека на Балканот на објавениот документ реагираа „многу сериозно и заинтересирано“.

„Зголемен интерес, секако покажа Србија, која во него зазема посебно место. Претседателот Александар Вучиќ за докуметот изјави дека станува збор за важна тема“ - пишува московскиот весник.

Извор близок до властите во Србија за „Комерсант“ изјавил дека документот е многу позитивен за Белград, затоа што „го признава значењето на Србија во регионот и е во согласност со напорите на Белград да имаат стратешки односи со САД". 

„Комерсант“ додава дека авторите на овој документ го имале предвиде на стремеж на Белград за стратешко партенство со Вашингтон. 

Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?