23 Септември, 2017
0.4090
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

(ФОТО) Рускиот тајкун Абрамович ужива во Хрватска, за гориво плаќа милион евра

Објавено во: Стил 12 Септември, 2017

Јахтата Еклипса во сопственост на Роман Абрамович дошла по гориво во хрватското пристаниште Груж во Дубровник.

За потребите на пловидбата во хрватската акваторија се порачани 750 000 литри што е три четвртини вкупен капацитет во резервоарот на горивото.

Како што пишува Дубровнички весник, рускиот тајкун нарачаното гориво ќе го чини милион евра а за истото да се наточи биле потребни 40 цистерни и 40 часа.

Супер долгата јахта од 163 метри вредна 340 милиони евра Абрамович себе си ја подари за новата 2010 година, а од карактеристиките важно е да се истакне тежината од 13 000 тона, ширина од 21 метар, и цената на годишно одржување од 30 милиони евра.

Јахтата прима 62 гости и 70 членови на екипаж, а од содржини треба да се издвојат базени, сауни, кино сала, фризерски салони, градинки, ресторани, клубови и болница.

Од дополнителна „опрема“ тука се два хеликоптери, подморница, ракетни радари, спасувачки пловила и многу други системи за осигурување.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Се изнајмува куќа со необичен поглед

(ВИДЕО) Се изнајмува куќа со необичен поглед

Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите

Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите

(ФОТО+ВИДЕО) Ова е најживописната земја во југоисточна Азија

(ФОТО+ВИДЕО) Ова е најживописната земја во југоисточна Азија

(ВИДЕО) Како изгледа комплексот на Трамп по ураганот?

(ВИДЕО) Како изгледа комплексот на Трамп по ураганот?

(ФОТО) 10 места кои туристите ги обожаваат, но може да бидат „збришани“ од земјата

(ФОТО) 10 места кои туристите ги обожаваат, но може да бидат „збришани“ од земјата

За 78 дена со велосипед го обиколил светот

За 78 дена со велосипед го обиколил светот

Најдобри дестинации за студентски патувања

Најдобри дестинации за студентски патувања

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ: Еве колку време од животот ќе загубите поминувајќи го на Фејсбук

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ: Еве колку време од животот ќе загубите поминувајќи го на Фејсбук

Фази кои секоја жена ги поминува во кариерата

Фази кои секоја жена ги поминува во кариерата