22 Јануари, 2018
0.4377
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

(ФОТО) Рускиот тајкун Абрамович ужива во Хрватска, за гориво плаќа милион евра

Објавено во: Стил 12 Септември, 2017

Јахтата Еклипса во сопственост на Роман Абрамович дошла по гориво во хрватското пристаниште Груж во Дубровник.

За потребите на пловидбата во хрватската акваторија се порачани 750 000 литри што е три четвртини вкупен капацитет во резервоарот на горивото.

Како што пишува Дубровнички весник, рускиот тајкун нарачаното гориво ќе го чини милион евра а за истото да се наточи биле потребни 40 цистерни и 40 часа.

Супер долгата јахта од 163 метри вредна 340 милиони евра Абрамович себе си ја подари за новата 2010 година, а од карактеристиките важно е да се истакне тежината од 13 000 тона, ширина од 21 метар, и цената на годишно одржување од 30 милиони евра.

Јахтата прима 62 гости и 70 членови на екипаж, а од содржини треба да се издвојат базени, сауни, кино сала, фризерски салони, градинки, ресторани, клубови и болница.

Од дополнителна „опрема“ тука се два хеликоптери, подморница, ракетни радари, спасувачки пловила и многу други системи за осигурување.

Можеби ќе ве интересира

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи