18 Февруари, 2018
0.6922
    ALK 7998.4    -0.03%     GRNT 820    0.49%     KMB 3323.14    -0.67%     MKSD 239    19.5%     MPT 29500    0%     MTUR 4199    -0.02%     OHB 5050    0%     OKTA 3700    2.78%     RMDEN16 94.8    0%     RZLV 53    -1.05%     RZUS 134    -0.56%     SBT 2101    -1.82%     STB 940.57    0.06%     STIL 144.97    -0.02%     TEL 300    1.35%     TETE 2170    2.79%     TPLF 1627.92    4.65%

Руските тајкуни ги враќаат парите дома - Планот е генијален

Објавено во: Финансии 07 Декември, 2017

Во Русија наскоро ќе започне еден обратен тренд на враќање на огромни количини на средства наместо нивно преселување на пазарите ширум светот. Заканата од нови американски санкции насочени кон рускиот бизнис ќе натера голем број на руски тајкуни да го повлечат инвестираниот капитал со цел да не се доведат во ситуација средствата да им бидат замрзнати како што тоа знае да го побара американската влада преку наметнатите санцкии.

Затоа тајкуните и богатите руски инвеститори повеќе не се чуствуваат премногу сигурно во нивните инвестиции во странство, особено во земји кои лесно би ги прифатиле американските барања за нови санкции и би примениле строги економски политики кон руските бизнис. 

Сепак, за тајкуните проблем е што руската рубља е многу поскапа односно нејзината цена вештачки беше одржувана по наредба на Путин за да не трпи огромни штети домашната економија во ек на санкции. Затоа тајкуните ќе побараат од руското министерство за финансии да издаде нова поволна еврообврзница која тие би ја купиле, односно ќе имаат гаранција дека вредноста на средствата со кои располагаат ќе биде задрржана.

На овој начин и руската држава политички нема да биде гневна бидејќи ќе се поддржи еврото како основна валута за размената на пари, а не американскиот долар за кого Русија прави големи напори целосно да ја намали зависноста, па дури и да им нанесе загуби на САД. 

Бизнисмените од Русија бараат еврообврзницата да вреди околу 3 милијарди евра за да може да си ги повлечат своите пари назад во татковината. 

Можеби ќе ве интересира

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме

ШТЕДЕТЕ: На крајот на месецот ќе ви останат над 5000 денари

ШТЕДЕТЕ: На крајот на месецот ќе ви останат над 5000 денари

ПОРАНО ГЛАДУВАА: Денес се меѓу најуспешните во светот

ПОРАНО ГЛАДУВАА: Денес се меѓу најуспешните во светот

Кои директори од управни одбори се стекнаа со нови акции

Кои директори од управни одбори се стекнаа со нови акции

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме