24 Јануари, 2018
0.5374
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

САД се подготвуваат да создадат нова нуклеарна боева глава поради Русија

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2018

Администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп планира да ги ослабне постоечките ограничувања за употреба на нуклеарно оружје и да се создаде нова нуклеарна боева глава со полнеж за ракетите Trident. 

Тоа соопштува британски Гардијан, повикувајќи се на информации од поранешниот виш директор на Советот за национална безбедност на САД за контрола на оружјето Џон Улфстал. 

Според него новата нуклеарна доктрина, подготвена од Пентагон, предвидува набавка на модифицираните ракети со подводно базирање Trident D5 .

 Улфстал тврди дека "секој обид на Русија или Северна Кореја да користи нуклеарно оружје ќе доведе до тешки последици за нив",

Гардијан забележува дека новата нуклеарна политика на САД е многу милитантна од онаа на администрацијата на Барак Обама, со која се обиде да ја намали улогата на нуклеарно оружје во одбраната на САД. Поддржувачите на контролата на оружјето се загрижени за новиот предлог за создавање на нуклеарно оружје со помала големина, што овозможува полесно да се започнат борбени операции со неговата употреба.

Нуклеарната доктрина на САД, исто така, ќе ја прошири листата на услови според кои користењето на нуклеарниот арсенал на САД, вклучувајќи и одговор на не-нуклеарен напад, може да резултира со масовни жртви или напади врз стратешка инфраструктура, нуклеарни локации или раководни позиции. Се очекува новата американска нуклеарна доктрина официјално да биде објавена кон крајот на јануари.

Можеби ќе ве интересира

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Париз е поплавен - се излеа Сена

Париз е поплавен - се излеа Сена

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами