23 Септември, 2017
0.4857
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

САКАТЕ ДА СЕ ПРЕСЕЛИТЕ НА СЕЛО: Еве ви начини како да заработите

Објавено во: Агробизнис 11 Септември, 2017

Ако одлучите да го напуштите градот и да се преселите на село, имате начини со земјоделство да заработите за живот. 

Иако вложувањата се големи, оној кој има трпение и сака да работи, може да заработи добра сума на пари. 

Aко се одгледува на вистински начин, јаболкото може да биде исплатливо и да се заработат до 15.000 евра. 

Ако овоштарникот има 2.500 стебла, кои ќе родат 60 тони јаболка, може да има профит од 15.000 евра. 

Капина се сади во пролет и есен. Полна родност има на трета година, и може да ви донесе заработка од 5.500 евра. Условите за садење и одгледување се разликуваат од сорта до сорта. 

Доматите се одлични како дејност за семејства со 4 члена. Може да се садат на отворено или во пластеник, а род има по пет месеци од сеењето. На еден хектар заработката е 2.400 евра. 

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Исплатени 125 милиони денари за субвенции

Исплатени 125 милиони денари за субвенции

МЗШВ почнува со ревизија: Како се доделувало државното земјоделско земјиште под закуп?

МЗШВ почнува со ревизија: Како се доделувало државното земјоделско земјиште под закуп?