23 Октомври, 2017
0.4313
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

СДСМ ја укина наградата за денот на „ВМРО“

Објавено во: Анализа 04 Октомври, 2017

Новата Влада нема повеќе да ја доделува наградата 23 октомври или популарно наречен Денот на ВМРО. Новиот државен празник беше воведен од претходното владино раковдство предводено од ВМРО-ДПМНЕ со цел да се одбележи формирањето на Македонската револуционерна организација, како и вековната борба на македонскиот народ за своја држава, посебност, јазик и култура, но наместо да создадат ден за обединување добија критики дека воспоставиле партиски празник.

- Министерството за култура на седницата на владата достави информација на усвојување со која предложи оваа година да не биде доделена наградата „23 октомври“. Владата го усвои предлогот врз основа на информацијата дека на комисијата за доделување на оваа награда мандатот ѝ завршил во февруари оваа година и дека претходната влада не покренала постапка за формирање нова. Заради оваа ситуација биле пробиени и сите други рокови за пријавување на кандидати за оваа награда, соопштуваат од Владата по одржувањето на вчерашната седница.

Ваквото објаснување можеби служи како совршен изговор на СДСМ повеќе да не доделува државни награди на луѓе од различни области како во минатите години, но и не направи ништо за да не дојде до откажување на наградата 23 октомври. 

Постапката можеби е оправдана и законска но, не води кон помирување меѓу двата најголеми политички субјекти, покажува знак на реваншизам и терање инает. Денот на ВМРО треба да ги обедини сите македонски граѓани бидејќи таа борба не смее да и се препише само на една партија која се обидуваше да создаде монопол како од името на организацијата, така и на нејзините идеали. 

Дури и ако изминатите години наградата 23 октомври одеше во раце на личности блиски до партијата ВМРО-ДПМНЕ тоа можеше да биде сменето годинава со избор на нови заслужни граѓани.

Од друга страна пак, СДСМ испушти шанса да покаже дека е над меѓупартиските проблеми и да покаже државнички манири.


Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?