29 Март, 2017
0.4420
    29NO 300    -80%     ADIN 639    -8.71%     ALK 5704.29    0.07%     BESK 12000.42    7.15%     CEVI 867.37    0.27%     GRNT 678.78    -0.22%     KJUBI 1601    -2.97%     KMB 2800    -0.03%     MPT 27402    -0.36%     OHB 4916.67    0.34%     PKB 13299    12.7%     RMDEN15 96.4    1.47%     STB 898.33    0.5%     TNB 10900    0%     TPLF 893    -0.78%

СДСМ контра Иванов: Изборите се спас за Груевски, решение за кризата е само нова Влада!

Објавено во: Македонија 20 Март, 2017

Опозицијата писмено ќе го извести шефот на државата за конститутивната седница и изборот на новиот спикер кој како што соопштија од кабинетот на СДСМ ќе биде должен веднаш да му го даде мандатот на Заев.

Од СДСМ реагираат на изјавата на Ѓорге Иванов во интервју за унгарскиот весник Маѓар Хирлап каде посочува дека едно од можните реженија за излес од кризата се нови избори.

„Ѓорге Иванов нема право за личен спас на НиколаГруевски да ги држи во заложништво граѓаните и Република Македонија!

Со денешното интервју, Иванов самиот се разобличи во намерата да го поддржува Груевски во неговата цел за продлабочување на политичката криза. 

Но, двајцата, не смеат да го уриваат уставниот поредок, да предизвикуваат дестабилизација, да излегуваат со неразумни барања за нови избори,само затоа што Груевски има потреба да бара спас од одговорноста за криминалите што ги правел“, стои во реакцијата на СДСМ. 

Според партијата на Заев пак, единствено  решение за излез од кризата е формирање нова Влада во најкус можен рок. 

„Партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Република Македонија. Ниту едно решение не смее да го поткопа унитарниот карактер на државата и мора да биде во насока на заштита на државните интереси на Република Македонија. Се разбира, можно решение за надминување на ситуацијата се и нови предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе се изјаснат и за темите кои се наметнаа во постизборниот период, вели претседателот Иванов, во интервју за еден од најпрестижните и најтиражните унгарски весници „Magyar Hírlap“.

Иванов изјави дека дел од барањата на партиите од албанскиот политички блок, се во судир со Уставот на Република Македонија и не соодветствуваат со реалната состојба во земјава.

Можеби ќе ве интересира

СЈО го одби барањето на Зврлевски против законитоста на притворот за Кочан

СЈО го одби барањето на Зврлевски против законитоста на притворот за Кочан

Села до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Уште имате геноцидни тенденции

Села до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Уште имате геноцидни тенденции

Вељаноски: Да се договориме или ќе работиме или не

Вељаноски: Да се договориме или ќе работиме или не

„СОС“ со каша попара теорија - Сорос е крив за платформата и италијански служби

„СОС“ со каша попара теорија - Сорос е крив за платформата и италијански служби

Спасовски ја пушти снимката со Ивона Талевска, вели имало само „криминална платформа“

Спасовски ја пушти снимката со Ивона Талевска, вели имало само „криминална платформа“

Димовски: Да одбереме претседател на Собрание кој ќе распише нови избори

Димовски: Да одбереме претседател на Собрание кој ќе распише нови избори

Партиите се против патоказот на ВМРО-ДПМНЕ

Партиите се против патоказот на ВМРО-ДПМНЕ

Туск следната недела доаѓа во Македонија, со кого ќе се сретне?

Туск следната недела доаѓа во Македонија, со кого ќе се сретне?

Богоевски: Не се плашите ни од кантонизации, ни од федерализации, вас ве плаши нешто друго

Богоевски: Не се плашите ни од кантонизации, ни од федерализации, вас ве плаши нешто друго