28 Март, 2017
0.5529
    ALK 5700.04    0%     ALKB 18510    0%     BESK 11200    -1.76%     CEVI 865    2.98%     GRNT 680.28    0.04%     KMB 2800.75    -0.34%     MB 36300    0%     MPT 27500    -0.58%     MTUR 3518.35    0.75%     OHB 4900    -1.01%     REPL 44000    2.33%     RMDEN15 95    0%     SBT 1281.8    0.06%     STB 893.89    -0.68%     STIL 75    0%     TEL 250    -1.96%     TETE 1100    6.69%     TNB 10900    0.93%     TPLF 900    -2.17%     TTK 758    -2.94%

Се повеќе криминалци на службено патување!

Објавено во: Економија, Колумни 13 Март, 2017

Се повеќе криминалци на службено патување!

Сеад Кочан не е во бегство, туку е заминат на службено патување. Да не беше глупаво, ќе беше смешно.  Вулгарен спин со кој се потценува интелигенцијата на народот. Државата со потерница го бара осомниченото лице, а тоа толку многу обземено со обврските, се‘ уште не дознал за настанот дека треба да го транспортираат во Шутка. И што е интересно, оваа изјава ја дава никој друг туку адвокатот на Груевски. Која случајност, и лидерот и Кочан имаат ист правен застапник!  Но што е добро во целата прикаска? И до вчера непобедливите, почнаа да бегаат. Значи работите се движат. И затоа тврдам, допрва ќе имаме слични службени патувања.

А како што се одмотува клопчето, нервозата кај „патриотите“ кулминира и надуваниот балон издишува. Пред некој ден и Заев ги информираше дека  унитарноста воопшто не е доведена во прашање. Со претставувањето на Програмата на новата влада Заев ги демаскира спиновите за антидржавните завери. За жал, во Програмата немаше решенија за спас на Кочан и криминалите направени од огрешените. Ако секој мора да одговара пред судовите, а судиите судат според словото на законите нема подобар механизам за заштита на државата. А унитарноста, не само што не е загрозена, туку има доста „осигурувачи“ за да не се случат несакани дефекти, дури и кога некој би сакал да ја загрози.

Тоа што е обезбедено со Уставот не може да се дерогира без негова промена, а него нема никаква шанса да го промени потенцијалната влада, бидејќи нема 2/3 мнозинство во Парламентот. Доколку некој сака тоа да го изигра преку закони, ќе се соочи со Уставниот суд. А за промена на името на државата, нема место за дискусија. Партиите се единствени. За тоа мора на референдум да се изјасни народот.

И сега зошто сите овие циркузи? И на врапците  им е јасно што стои за тоа да се оневозможи да се формира влада која, меѓу другото, има за цел да го пролонгира рокот за работење на СЈО и да се обезбедат услови за негово поефикасно процесуирање на покренатите постапки. Значи, интересот за спречување на  формирањето на новата влада е мотивиран од криминалците. Инспиратори на отпорите се осомничените и оптужените за различни видови криминал од врвот на власта, нивни соработници и поддржувачи во државните органи и институции кои се офајдиле од нерегуларностите во вршењето на нивната работа и корумпирани клиентелисти. Се покажа дека тие се‘ уште имаат моќ за уцени,  заплашувања и, нормално, да регрутираат луѓе во протестите. За се‘уште директно зависните од моќните во власта тоа и не е чудно. Интересен е феноменот кога  материјално-финансиски независни личности настапуваат како говорници на протестите со спинувани аргументи за загрозената унитарност на земјата. Очигледно, достоинството и кај нив има цена и ако не се купува со пари, тогаш се купува со многу пари или бенефиции.

И додека одредени „патриоти“ финансиски профитираат од ваквата ситуација, а други ја спасуваат голата кожа, крајно време е потенцијалните коалициони партнери за формирање на влада да престанат да налеваат масло на огнот. Добивањето на поени во сопствениот двор преку националистичка  реторика веќе не поминува. И многу штети на граѓанските интереси. Народот повеќе сака правна држава, квалитетен образовен  и здраствен систем отколку двојазичност на парите или униформите. И пред и по оваа криза, сите националности во Македонија повеќе ги преферираат еврата иако се напишани на латиница и никаде го нема зборот денари. Стремежот да ја позиционираме нашата национална валута како реално (а не фиктивно) конвертибилна треба да биде приоритет, од кој бенефит ќе имаат сите. Ако продолжиме да го штитиме криминалот за божем да ја зачуваме државата, „патриоите“ први ќе се откажат од денарот, затоа што нема да вреди.

Значи, разврска на оваа криза е во интерес на граѓаните, не на криминалците. Во интерес на граѓаните е своите права да ги остваруваат во правно уредена држава независно од нивната партиска и друга определеност.  Ова треба да го сфатат и партиските водачи на парламентарните партии на Албанците и без колебања да се приклучат кон рефромската влада на Заев. Не е момент за ценкања.

д-р Крсте Шајноски


Можеби ќе ве интересира

НОВ ДОЛГ: Владата се задолжи повеќе од планираното

НОВ ДОЛГ: Владата се задолжи повеќе од планираното

Деловните банки со можност за прекугранични плаќања во евра за своите клиенти преку системот ТАРГЕТ2

Деловните банки со можност за прекугранични плаќања во евра за своите клиенти преку системот ТАРГЕТ2

БЕРЗА: Инвеститорите најзаинтересирани за акциите на Алкалоид АД Скопје

БЕРЗА: Инвеститорите најзаинтересирани за акциите на Алкалоид АД Скопје

Цената на преведувачкиот труд ја урива кој ќе стигне

Цената на преведувачкиот труд ја урива кој ќе стигне

40 насто од вработените примаат плата од 12 до 15 илјади денари

40 насто од вработените примаат плата од 12 до 15 илјади денари

Зошто НЛБ банка ja продава златната кокошка?

Зошто НЛБ банка ja продава златната кокошка?

Интервју со Др. Горан Василев: Нудиме најниски каматни стапки за станбените кредити во Македонија и градиме односи на долгорочна доверба и сигурност

Интервју со Др. Горан Василев: Нудиме најниски каматни стапки за станбените кредити во Македонија и градиме односи на долгорочна доверба и сигурност

Прото тема: Грците трошат милиони евра во казината во Гевгелија

Прото тема: Грците трошат милиони евра во казината во Гевгелија

Руската рубља расте веќе четврти месец - што е со другите валути?

Руската рубља расте веќе четврти месец - што е со другите валути?