23 Октомври, 2017
0.4877
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

СЕ СООЧУВААТ СО ПРОБЛЕМИ: Им недостигаат скоро 80.000 работници

Објавено во: Финансии 13 Октомври, 2017

Eдна од скандинавските земји има потреба од 78.000 работници. 

Недостигот од работна сила би можел да го спречи економскиот раст на Шведска. За ова предупредуваат аналитичарите, а ситуацијата не успеа да ја подобри ниту мигрантскиот бран што пред две години ја погоди земјата. Со мигрантите бројот на жители во скандинавските земји пораснал за 10 милиони. 

Во јунското истражување на Конфедерацијата на шведски претприемачи, чие членство брои околу 60.000 претпријатија, е дојдено до заклучок дека 75% од компаниите што вработувале имале проблем во пронаоѓање доволно квалификуван кандидат.

Бројот на слободни работотни места е најголем од 2000 година наваму. 

Сега во Шведска бројот на слободни работни места е за 9% поголем од лани или за 41% поголем од пред две години. 

Оваа година економскиот раст во Шведска ќе биде 3%, а следната година ќе изнесува 2.5%. 

Но, недостигот на работници може да биде и добра вест затоа што изминативе години платите во Шведска не пораснаа. 

Без работа во земјата се 300.000 луѓе, а стапката на невработеност е 3.9%. 

Можеби ќе ве интересира

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари