21 Јануари, 2018
0.5887
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

СЕ ВРАТИВТЕ ОД ОДМОР: Еве како полесно да се прилагодите на работата

Објавено во: Финансии 07 Септември, 2017

Сите ние стануваме жртви на синдром "пред и потоа". Но, постојат начини да се задржи вашата продуктивност по пауза и гарантираме дека ќе бидеѕе забележани од страна на вашиот шеф.

1. Подгответе се правилно.

Два дена пред да одите на одмор, направете листа на задачи што треба да ги направите од враќање. Единственото нешто што треба да го најдете на вашата маса по враќањето од одмор е бел лист хартија и пенкало. Обидете се да ги исчистите сите задачи.

2. Приберете се дома порано.

Доколку имате можност, вратете се еден ден порано и дајте си време да го наполните фрижидерот, да си направите долг туш, да направите маска за лице, да ја проверите вашата пошта, да го планирате вашиот прв работен ден. Бавната транзиција кон реалноста го топи стресот.

3. Исклучете се. Целосно!

Не одговарајте на е-пораките, освен ако тие се навистина итни. Ако не, тоа ќе биде сигнал до вашите колеги дека сте им на располагање.

4. Оди прво во канцеларија.

Работа без колега, без телефони, и никакви расеани фактори не можат да го одвлечат вашиот фокус и ќе ви овозможат совршеност за вашиот работен ритам.

5. Вратете се на обуката веднаш.

Искушението за прескокнување на првиот ден од обуката е одлично, но обидете се да се спротивставите на мрзеливоста. Ова ќе го олесни надминувањето на стресот за менување на ритамот. Вежбајте со полесни тежини и помал интензитет, но тренирајте.

6. Нахранете го мозокот.

Агресивна исхрана веднаш по враќањето од пауза е нешто што не е препорачливо. Во овој момент треба да се фокусирате на работа, и ова бара силна диета за добра активност на мозокот. Не се ослободувајте од калориите за да бидете креативни.

Додадете антиоксиданси и витамини на вашата исхрана, како и здрави масти како лосос и авокадо. Боровинките ќе ви помогнат со долготрајна меморија.

7. Враќање на нормалниот циклус на спиење.

Секој пат кога ќе се разбудите во различно време од вообичаеното, го вознемирувате циклусот на спиење. Ова може да направи да чувствувате вртоглавица и неконцентрираност во канцеларијата. По вашето отсуство, циклусот на спиење е малку поместен. Ако се враќате дома од патување на исток, вратете се дома, избегнувајте утринска светлина и станете малку подоцна. Ако се вратите од патување на Запад - обратно- избегнете ја светлината неколку часа пред спиење за да може полесно да спиете. Направете го тоа неколку дена за да го приспособите вашето тело кон вашиот нормален циклус на спиење и будење. Избегнувајте кофеин во попладневните часови, како и тешка храна во вечерните часови.

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle