19 Февруари, 2018
0.5395
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Седум работи кои мора да ги знаете ако се селите во Шведска

Објавено во: Стил 12 Октомври, 2017

Шведска е членка на ЕУ и една од најразвиените земји на светот. 

Таа е позната  по високиот стандард, а ако сакате да добиете државјанство, иако не сте родени таму, треба да ги знаете овие податоци. 

За деца до 12 години, родителите можат да поднесат барање за државјанство само ако родителот веќе е шведски државјанин. 

За да го докажете идентитетот можете да прилижите пасош или друг личен документ, или пак роднина може да гарантира за вас ако веќе е шведски државјанин. 

Ако планирате да престојувате во земјата над 90 дена, мора да поднесете барање за престој. 

За да станете државјанин, мора да ги почитувате законите во земјата. 

Зборувајте шведски, дури и ако технички не морате. 

Подгответе се за многу кафе, затоа што Швеѓаните уживаат во кафето. 

Подгответе се за недостиг на сончева светлост, затоа што Шведска е студена земја, а во лето има 20 светли часови преку ден. 

Можеби ќе ве интересира

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место

(ВИДЕО) ЧУДО ОД КУЌА: Ја направил за 2000 долари

(ВИДЕО) ЧУДО ОД КУЌА: Ја направил за 2000 долари

Видео: Урнебесен обид да се влезе беспари во кино со еден билет

Видео: Урнебесен обид да се влезе беспари во кино со еден билет

Деспина Стојановска: Родителите имаат потреба од едукација да израснат здраво и исполнето дете денес

Деспина Стојановска: Родителите имаат потреба од едукација да израснат здраво и исполнето дете денес

ТВИТЕР МУ ВРТИ ГРБ НА ГИГАНТОТ: Повеќе нема да може да го користите на овие компјутери

ТВИТЕР МУ ВРТИ ГРБ НА ГИГАНТОТ: Повеќе нема да може да го користите на овие компјутери

(ГАЛЕРИЈА) Колекција автомобили на најконтроверзниот тајкун во тутунската индустрија

(ГАЛЕРИЈА) Колекција автомобили на најконтроверзниот тајкун во тутунската индустрија

ДАЛЕ ОТКАЗ И ПРОДАЛЕ СЕ ЗА ДА ПАТУВААТ ОКОЛУ СВЕТОТ: Два дена подоцна им се случило нешто за кое не ни сонувале

ДАЛЕ ОТКАЗ И ПРОДАЛЕ СЕ ЗА ДА ПАТУВААТ ОКОЛУ СВЕТОТ: Два дена подоцна им се случило нешто за кое не ни сонувале

Паметните телефони носат огромна опасност-кои се најштетни телефони?

Паметните телефони носат огромна опасност-кои се најштетни телефони?

Пронајдете мотив да се борите- бизнис совети на најуспешните

Пронајдете мотив да се борите- бизнис совети на најуспешните