21 Ноември, 2017
0.4365
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Сега Јовановиќ тврди дека Македонија нема превработена администрација

Објавено во: Финансии 06 Ноември, 2017

За Бранимир Јовановиќ јавната администрација која изнесува од 18% од вкупно вработениот број на луѓе во Македонија е еден од најниските во Европа ако се направела споредба на пример со Словенија каде процентот на јавна администрација изнесувал 30% од работната сила која има работно место или Данска со 35%. 

Ваквите тврдења на советникот во министерството за финансии беа дадени за време на верашната дебата на „Анализа“ на ТВ 24 и се големо изненадување бидејќи на некој начин го оправдуваат огромниот број на вработени под државна капа за кои годишно од буџетот се издвојуваат стотици милиони долари.

Јовановиќ кој беше дел од повеќе институти, движења за солидарност, како и партијата Левица, често говореше дека негова главна политичка определба меѓу другото е да се искористат државните пари за одговорни политики на власта, за поголеми капитални ивестиции и корисни проекти наместо за плаќање на партиски војници во државните институции. 

Стручната јавност во изминатите години укажуваше дека бројот на вработените во јавната управа преминува 40 проценти од вкупно вработените во државата. Буџетот секоја година како и оваа се крои за да ги задоволи потребите на вработените во јавната администрација како и за социјалните трансфери кои вкупно надминуваат 2 милијарди долари и тоа не може да се смени преку ноќ, а исто така во предвид се земаат и покачувањата на плати на годишно ниво. 

Мора да се размислува за ставање лимит за нови вработувања во јавната администрација и да се оди кон подобрување на ефикасноста на веќе вработените кадри кои треба да обезбедат поквалитетна услуга за граѓаните, а исто така да се спречи и трендот на наградување на партиските војници со масовни вработувања по добиени избори. Токму ваквите негативни појави Јовановиќ како економски професор и левичарски активист ги критикуваше додека беше дел од опозициското движење. 


Можеби ќе ве интересира

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех