22 Јануари, 2018
0.4599
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Секоја зима своето хоби го прават бизнис: Идеја од која и вие може да заработите

Објавено во: Финансии 07 Јануари, 2018

Семејството Гавриловиќ рачно прави дрвени санки со слики на цртани јунаци како во текот на празниците би ги израдувале малите деца.

Јована М. Гавриловиќ секоја зима хобито го претвора во бизнис, и тоа на радост на малите за кои во семејната работилница рачно прави удобни дрвени санки.

Уживањето во снежните денови на децата ширум Србија им го разубавуваат и нејзиниот татко Ненад, брат и снаа, кои исто така учествуваат во изработка на санки со буково дрво. И додека оваа сезона малите чекаат да падне снег, Гавриловиќ вредно работат на склопување нови модели санки.


„Мојот татко е столар и еднаш направи дрвени санки кои му ги подари на мојот син за Нова година. Малиот беше пресреќен за подарокот. Гледајќи го, дојдов на идеја да направиме уште санки и да усреќиме уште деца“, раскажува Јована.

Како вели таа, родителите често им даваат предност на дрвените санки бидејќи се поудобни и полесни од металните, а се обложени со мек сунѓер за да бидат поудобни.

Оваа сезона продале над 100 санки, а со паѓањето на снегот очекуваат бројката да расте.

Ова е интересна идеја за бизнис. Доколку имате слободно време со оваа идеја може да се впуштите во авантура од која ќе заработите.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?